Gdzie pomnażać oszczędności, jeżeli nie w OFE?

Finanse i gospodarka

Reforma emerytalna, od momentu ogłoszenia planowanych zmian, wzbudza wiele kontrowersji. Rodzi się mnóstwo pytań co do słuszności pomysłu przesunięcia części obligacyjnej z OFE do ZUS, dobrowolności wyboru czy wreszcie potencjalnej wysokości świadczeń.

Reforma emerytalna, od momentu ogłoszenia planowanych zmian, wzbudza wiele kontrowersji. Rodzi się mnóstwo pytań co do słuszności pomysłu przesunięcia części obligacyjnej z OFE do ZUS, dobrowolności wyboru czy wreszcie potencjalnej wysokości świadczeń.

Dlatego wydaje się, że najlepszym wyjściem z takiej sytuacji jest samodzielne zadbanie o zgromadzenie odpowiedniej kwoty. Eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl wskazują na najbardziej optymalne produkty do długoterminowego oszczędzania.

- Długoterminowe gromadzenie pieniędzy to trudne i wymagające zajęcie - mówi Jacek Kasperczyk, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl. - Wymaga nie tylko systematyczności, ale także wytrwałości i umiejętności planowania wydatków. Jeżeli posiadamy te cechy, możemy być pewni, że na rynku finansowym znajdziemy wiele ciekawych rozwiązań, które nam w tym pomogą.

Podstawowe produkty, które najlepiej nadają się do wykorzystania jako instrumenty długoterminowego oszczędzania to przede wszystkim:

Indywidualne Konta Emerytalne, czyli IKE, służące do samodzielnego gromadzenia oszczędności, które na starość uzupełnią naszą emeryturę. Produkty te mogą być prowadzone przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, banki, Towarzystwa Ubezpieczeniowe, a nawet domy maklerskie. Zachętą do odkładania pieniędzy w ramach IKE jest zwolnienie osiągniętych dochodów z podatku od zysków kapitałowych. Oczywiście wspomniana ulga obowiązuje w przypadku, gdy klient skończy 60 lub 55 lat, o ile wcześniej nabędzie prawo do emerytury. Limit wpłat w ramach IKE w 2013 roku wynosi 11 139 zł.

Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego, czyli IKZE, podobnie jak IKE, służą do samodzielnego odkładania pieniędzy. W tym przypadku jednak zachętą do korzystania z tego instrumentu jest możliwość odliczenia wpłaconych składek od podstawy opodatkowania w rocznym zeznaniu podatkowym PIT.

- Warto pamiętać, że podatek dochodowy zostanie naliczony w chwili wypłaty środków w momencie przejścia na emeryturę - podkreśla Jacek Kasperczyk. I dodaje, że limit wpłat w tym roku kalendarzowym wynosi 4 231,20 zł.

Pracownicze Programy Emerytalne (PPE) to specjalne, prowadzone przez pracodawców, programy oszczędnościowe, dzięki którym pracownik może gromadzić dodatkowe środki na przyszłą emeryturę. W ramach PPE to pracodawca odprowadza za pracownika odpowiednią składkę (nie więcej niż 7 proc. otrzymywanego wynagrodzenia), ale odprowadzona kwota stanowi dochód pracownika, który musi potem uwzględnić w rocznym rozliczeniu PIT. Klient może ponadto zdecydować o odkładaniu tzw. składki dodatkowej odtrącanej już z jego wynagrodzenia. Aktualny limit wpłat do PPE to 16 708,50 zł.

Najbardziej popularne są Plany Systematycznego Oszczędzania (PSO), które służą do regularnego gromadzenia pieniędzy. Rozwiązania tego typu znajdują się w ofercie banków, towarzystw ubezpieczeniowych oraz towarzystw funduszy inwestycyjnych. Ich zaletą jest to, że to klient sam może wybrać program odpowiadający jego akceptacji ryzyka, gdyż na rynku występują zarówno bezpieczne, jak i agresywne rozwiązania. Ponadto kwota pozwalająca rozpocząć oszczędzanie jest niewielka i w większości przypadków wynosi już 100 zł. Decydując się na taki program trzeba jednak wiedzieć, że jest on inwestycją długoterminową, trwającą przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Poza tym bardzo często za próbę wcześniejszego jej zakończenia klient jest obarczany dużymi kosztami. Może się nawet okazać, że osoba taka nie odzyska całości wpłaconego kapitału.

- Problem związany z wysokością przyszłych emerytur to bardzo ważna kwestia - podsumowuje Jacek Kasperczyk. - Szacunkowa wysokość tego świadczenia w przyszłości będzie stanowiła tylko część ostatniego wynagrodzenia. Dlatego, aby maksymalnie zniwelować szok wynikły z niższych dochodów, konieczne jest jak najszybsze rozpoczęcie długoterminowego oszczędzania. Nie trzeba oczywiście robić tego za pomocą wyżej wymienionych rozwiązań. Można wykorzystać w tym celu chociażby zwykłe lokaty, czy też konta oszczędnościowe.

Źródło: Comperia.pl

Udostępnij artykuł: