Gdzie się udać po dobry kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Finanse i gospodarka

Komisja Nadzoru Finansowego, w celu zwiększenia stabilności sektora bankowego, wprowadziła zmiany dotyczące zasad udzielania kredytów hipotecznych. Od początku przyszłego roku, każda osoba chcąca sfinansować nieruchomość kredytem, będzie musiała posiadać przynajmniej 5 proc. wkładu własnego. Jeżeli nie mamy oszczędności, a zależy nam na kupnie, musimy się spieszyć z wyborem oferty.

Na rynku jest jeszcze dziewięć banków, które udzielają kredytów na 100 proc. LtV. Są to: PKO BP, Deutsche Bank, BOŚ Bank, Bank Millennium, Eurobank, Getin Noble Bank, Nordea, Pekao S.A, mBank oraz MultiBank – komentuje Marta Ośko, ekspert porównywarki finansowej Comperia.pl. – Jednak zgodnie ze zmianami KNF, od stycznia 2014 roku banki nie będą mogły udzielać kredytów hipotecznych na 100 proc. wartości nieruchomości, co oznacza, że osoby nie posiadające oszczędności mają niespełna cztery miesiące na znalezienie odpowiedniego produktu dla siebie.

Moment jest całkiem dobry…

Rekordowo niskie stopy procentowe sprawiły, że oprocentowanie kredytów hipotecznych zdecydowanie spadło, wzrosła natomiast zdolność kredytowa potencjalnego klienta. Jeszcze rok temu średnie oprocentowanie rzeczywiste kredytów w PLN, przy założeniu, że kwota kredytu wynosi 200 tys. zł, wartość nieruchomości 300 tys. zł, a okres kredytowania 30 lat, przyjmowało wartość 7,40 proc., podczas gdy aktualnie jest to 5,21 proc.

Co prawda, banki próbują rekompensować sobie spadek oprocentowania poprzez podwyższanie marż, ale zmiany te są raczej niewielkie. Przykładowo, w lipcu 2013 roku w przypadku ofert promocyjnych trzydziestoletnich kredytów hipotecznych bez wkładu własnego na 300 tys. zł marże wzrosły o 0,05 proc. w banku Pekao S.A i o 0,3 proc. w banku Nordea. Natomiast w sierpniu o 0,04 proc. w Eurobanku i o 0,1 proc. w PKO BP.

Gdzie znaleźć atrakcyjny kredyt?

130913.comperia.01.550x

Z danych porównywarki finansowej Comperia.pl wynika, że obecnie najkorzystniejszą ofertę ma Deutsche Bank. Oferta pakietowa „Kredyt z prowizją 0 proc.” to oprocentowanie rzeczywiste na poziomie 4,14 proc. w skali roku, natomiast miesięczna rata takiego zobowiązania wynosi 1 433,98 zł. Bank nie pobiera prowizji za udzielenie pożyczki, a marża jest ustalana indywidualnie – może wynieść nawet 1,3 proc.

Miejsca na podium otrzymują także Eurobank oraz BOŚ Bank, ale w przypadku tych banków miesięczna rata przekracza 1 500 zł – podsumowuje Marta Ośko.

Źródło: COMPERIA.PL S.A.

Udostępnij artykuł: