Gdzie szukać bezpłatnego konta bankowego

Finanse i gospodarka

Polacy nierzadko słono płacą za korzystanie z rachunków bankowych. Tymczasem z danych zebranych przez Expandera wynika, że w siedmiu bankach można za darmo korzystać z konta i wydanej do niego karty. W kolejnych dziewięciu nie trzeba ponosić kosztów jeżeli z usług korzysta się aktywnie.

Polacy nierzadko słono płacą za korzystanie z rachunków bankowych. Tymczasem z danych zebranych przez Expandera wynika, że w siedmiu bankach można za darmo korzystać z konta i wydanej do niego karty. W kolejnych dziewięciu nie trzeba ponosić kosztów jeżeli z usług korzysta się aktywnie.

Sprawdziliśmy jak wygląda oferta bankowych rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, czyli popularnych ROR-ów. W tym celu porównaliśmy oferty wszystkich najtańszych rachunków dostępnych na polskim rynku.

Aż w 7 bankach można obecnie znaleźć rachunki, których podstawowe użytkowanie nie będzie kosztować posiadacza ani złotówki i to nawet wtedy, gdy z takiego konta nie będzie on korzystać aktywnie. Są to: Alior Bank, Alior Sync, BZ WBK, Getin Bank, Meritum Bank, Nordea oraz Volkswagen Bank direct.

W kolejnych czterech bankach - Bank BPH, Inteligo, mBank, Raiffeisen Polbank - konto również jest bezwarunkowo bezpłatne. Opłata może być jednak naliczona za korzystanie z karty. Tego kosztu można uniknąć: wystarczy bowiem regularnie płacić nią w sklepach. Wymogi w tym zakresie także nie są wysokie. BPH wymaga wykonania czterech płatności w miesiącu, mBank i Inteligo oczekują wykonania płatności na kwotę przynajmniej 100 zł miesięcznie, a Raiffeisen Polbank 250 zł miesięcznie. Jeśli na nasz rachunek będzie wpływać pensja lub inny stały dochód, to bezpłatnych może stać się dla nas kolejnych pięć kont. Dla przykładu w Euro Banku, Konto Online może być darmowe, jeśli miesięczny wpływ przekracza 1000 zł. Za kartę nie będzie natomiast naliczona opłata w przypadku wykonania nią przynajmniej trzech płatności w miesiącu.

sadowski.jaroslaw.04.150x222Chcąc założyć konto w banku, warto wcześniej samodzielnie przestudiować ofertę dostępnych rachunków. Najtańsze konta, a tym samym najatrakcyjniejsze, nie zawsze są bowiem promowane. Zwykle banki starają się mniej zorientowanym klientom proponować droższe rozwiązania. Często tylko na wyraźne życzenie uzyskamy informacje o najtańszym rachunku. Należy także zwracać uwagę na promocje, które mogą obniżać cenę konta tylko przez określony czas, zwykle 6 lub 12 miesięcy. Niewiele osób decyduje się na zmianę rachunku tak często, dlatego wybierając konto, zawsze powinniśmy zwracać uwagę na wysokość opłaty poza promocją.

Wybierając najlepsze dla siebie konto warto także zwracać uwagę na koszty wypłat z bankomatów. Wszystkie banki oferują bezpłatne wypłaty z własnych maszyn (jeśli takie posiadają) i ewentualnie wybranych sieci niezależnych. Najlepiej jednak wybrać bank, który oferuje możliwość bezpłatnego wypłacania środków ze wszystkich urządzeń w kraju lub nawet na całym świecie. Z jedenastu najlepszych ofert, bezpłatne wypłaty w kraju oferuje obecnie pięć banków. Bez opłat za granicą wypłacać pieniądze mogą natomiast skorzystać klienci: Alior Sync, Nordea Banku oraz Deutsche Banku.

Ponieważ tanie konta muszą różnić się od droższych ofert tego samego banku, zwykle bankowcy podnoszą także w ich wypadku opłaty za czynności dokonywane w placówkach. Tanie pozostają jednak operacje dokonywane przez Internet lub telefon. Jeśli zatem zamierzmy często korzystać z placówek, najtańsze konta mogą być dla nas niekorzystne. W każdym wypadku, przed otwarciem konta, należy dokładnie przejrzeć tabelę opłat i prowizji, by sprawdzić koszty poszczególnych typów wykonywanych przez nas operacji.

Jeżeli zdecydujemy się na zmianę rachunku bankowego, nie musi to być skomplikowana operacja. Dobrym rozwiązaniem, szczególnie jeśli przenosimy się na darmowe konto, jest współistnienie obu rachunków - starego i nowego przez kilka miesięcy. W ten sposób uzyskujemy czas na załatwienie wszystkich formalności i przeniesienie powiązanych produktów: lokat, kredytów czy kart. Dopiero gdy stare konto zostanie już w pełni wygaszone, możemy je spokojnie zamknąć. Przenieść konto można także w szybszej procedurze, w czym pomagają specjalne regulacje międzybankowe. Zakładając nowe możemy jednocześnie poprosić o przeniesienie produktów ze starego rachunku oraz złożyć jego wypowiedzenie.
130616.expander.komentarz.01.500x774130616.expander.komentarz.02.600x372

Jarosław Sadowski
Główny Analityk firmy Expander
www.expander.pl

Udostępnij artykuł: