Getin Noble Bank: scenariusz połączenia z Idea Bankiem coraz mniej prawdopodobny

Z rynku

Getin Noble Bank
Fot. Getin Noble Bank

Getin Noble Bank spodziewa się finalizacji rozmów z inwestorami do połowy, a najpóźniej do końca czerwca, poinformował prezes banku Artur Klimczak. Według niego, coraz mniej prawdopodobny jest scenariusz połączenia z Idea Bankiem, ale nawet w przypadku fiaska obu scenariuszy GNB sobie poradzi - nawet bez sprzedaży aktywów i dokapitalizowania przez głównego akcjonariusza.

Artur Klimczak, prezes #GetinNobleBank: coraz mniej prawdopodobny jest scenariusz połączenia z #IdeaBank, ale nawet w przypadku fiaska obu scenariuszy #GNB sobie poradzi

“W ciągu kilku tygodni negocjacje z nowymi inwestorami dobiegną końca, a ich wynik jest zero-jedynkowy. Zarząd nie jest uczestnikiem tego procesu, więc nie mamy szczegółowych informacji. Spodziewamy się, że do może połowy czerwca to się zakończy, a najpóźniej do końca tego miesiąca” – powiedział Klimczak na konferencji prasowej.

Dodał, że zmalała natomiast szansa na połączenie z Idea Bankiem. Zmieniła się bowiem – jak wskazał – na gorsze sytuacja tego podmiotu.

Czytaj także: Idea Bank: 80,8 mln zł straty netto w I kw. 2019 r. Jest alternatywny scenariusz wobec fuzji z Getin Noble Bank >>>

“Nie widzę scenariusza połączenia, bez jednoczesnego dokapitalizowania banku. W innym wypadku pogarsza się nasza sytuacja płynnościowa, co, oczywiście, nie jest pożądane” – wskazał.

Konieczna zgoda KNF

Klimczak podkreślił, że do ewentualnego połączenia konieczna jest zgoda Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), a tej raczej trudno się spodziewać w obecnej sytuacji. Zarząd nie obawia się jednak scenariusza zakładającego zarówno fiasko rozmów z inwestorami, jak i planu połączenia z Idea Bank.

“Bank jest w stanie dojść do współczynników kapitałowych nawet bez dokapitalizowania przez inwestora czy, w gorszym scenariuszu, przez właściciela. Wymagać to będzie tylko dłuższego czasu i nowego scenariusza działań” – zaznaczył Klimczak.

GNB nawet w tym scenariuszu nie planuje sprzedaży aktywów czy pracujących portfeli, choć niektórym “należy się przyjrzeć”.

“Myślimy tu np. o Noble Securities, ale obecna sytuacja rynkowa zdecydowanie nie sprzyja decyzjom o pozbywaniu się aktywów” – podsumował Klimczak.

Getin Noble Bank powstał w wyniku połączenia Getin Banku i Noble Banku w 2010 roku. Jest kontrolowany przez Leszka Czarneckiego i notowany na GPW.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: