Giełda w Moskwie po najdłuższej przerwie w historii częściowo wznowiła działalność; zakaz krótkiej sprzedaży

Gospodarka

Indeks giełdy w Moskwie MOEX zwyżkuje już o 11 proc. po tym, jak w czwartek notowania na tej giełdzie zostały częściowo wznowione. Umożliwiono handel akcjami 33 spółek, ale jest zakaz krótkiej sprzedaży - podają maklerzy.

Rubel i notowania giełdowe
Fot. stock.adobe.com/Pablo Avanzini

Indeks giełdy w Moskwie MOEX zwyżkuje już o 11 proc. po tym, jak w czwartek notowania na tej giełdzie zostały częściowo wznowione. Umożliwiono handel akcjami 33 spółek, ale jest zakaz krótkiej sprzedaży - podają maklerzy.

Wskaźnik RTS (w USD) spada jednak o 5,1 proc.

Akcje spółki Łukoil zyskują 15 proc. Rosnieft drożeje o 14 proc., a Gazprom jest na plusie o 10 proc.

Rostelecom PJSC zyskuje 13 proc.

Aerofłot tanieje o 18 proc. VTB Bank traci 6 proc. Transnieft notuje spadek kursu o 5,9 proc.

Czytaj także: Rosja: najdłuższa w historii przerwa w notowaniach moskiewskiej giełdy nadal trwa; wznowiono działanie rynku obligacji >>>

W czwartek między 9.50 a 14.00 czasu lokalnego moskiewska giełda przeprowadza obrót akcjami 33 rosyjskich spółek. Podczas handlu obowiązuje zakaz krótkiej sprzedaży.

Przerwa w notowaniach na giełdzie w Moskwie trwała od 28 lutego i była najdłuższa w historii tej giełdy.

Najdłuższa przerwa w historii moskiewskiej giełdy

Przerwa w notowaniach trwała od 28 lutego i była najdłuższa w historii moskiewskiej giełdy.

Wstrzymanie notowań na rynku akcji w Moskwie nastąpiło po nałożeniu na Rosję przez USA i kraje Europy surowych sankcji za jej inwazję w Ukrainie, która trwa od 24 lutego.

Europejskie firmy z ekspozycją biznesową na ten kraj straciły ponad 100 mld USD na wartości rynkowej od czasu, gdy ryzyko wojny wzrosło, a akcje rosyjskich firm notowanych na zagranicznych giełdach spadły o ponad 95 proc., zanim zostały zatrzymane i globalni operatorzy indeksów usunęli rosyjskie akcje ze swoich indeksów.

Więcej najnowszych wiadomości na temat wojny w Ukrainie >>>

Aby ochronić krajową gospodarkę i rynki przed gwałtownymi stratami, Bank Rosji zakazał brokerom sprzedaży papierów wartościowych posiadanych przez obcokrajowców na moskiewskiej giełdzie. We wtorek giełda zakazała krótkiej sprzedaży w niektórych największych rosyjskich firmach. Rosja planuje przeznaczyć do 10 miliardów dolarów ze swojego suwerennego funduszu majątkowego na skup "zniszczonych" lokalnych akcji.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: