Giełdowe banki zamknęły w ciągu roku blisko 500 placówek i to jeszcze nie koniec

Z rynku

Pod koniec I kwartału 2022 roku giełdowe banki miały prawie 5,2 tys. oddziałów, czyli blisko 500 mniej niż rok wcześniej. Jak oceniają analitycy, trend ten będzie kontynuowany w ślad za wzrostem popularności wśród klientów kanałów zdalnych.

Bank
Fot. stock.adobe.com/agcreativelab

Pod koniec I kwartału 2022 roku giełdowe banki miały prawie 5,2 tys. oddziałów, czyli blisko 500 mniej niż rok wcześniej. Jak oceniają analitycy, trend ten będzie kontynuowany w ślad za wzrostem popularności wśród klientów kanałów zdalnych.

Z zebranych przez PAP Biznes danych, dziesięć giełdowych banków pod koniec I kwartału 2022 roku miało łącznie 5.186 placówek, czyli o 478 mniej niż rok wcześniej. W ujęciu procentowym sieć bankowych oddziałów zmniejszyła się o 8 proc., w tym najmocniej w Getin Noble Banku (o 30 proc.), Alior Banku (o 12 proc.) i w ING Banku Śląskim oraz w Banku Pekao (o 10 proc.).

 liczba oddziałówliczba oddziałów 
 I kw 2022I kw 2021rdr
Santander PL541585-8%
mBank365369-1%
Millennium646678-5%
ING BSK309342-10%
Bank Handlowy1819-5%
Bank Pekao648717-10%
PKO BP13921483-6%
Alior Bank626710-12%
Getin Noble Bank221315-30%
BNP Paribas420446-6%
    
RAZEM51865664-8%

* dane PKO BP obejmują odziały i agencje, mBanku - wszystkie punkty obsługi detalicznej, Santandera - oddziały i placówki partnerskie, Getinu - placówki własne i franczyzowe, Millennium - placówki własne i partnerskie, ING - placówki i punkty ING Express w centrach handlowych, a Alior Banku wszystkie odziały i placówki partnerskie.

Banki dostosowują się do trendów rynkowych

Analitycy zwracają uwagę, że powody ograniczania sieci placówek w sektorze bankowym są niezmienne - banki dostosowują się do trendów rynkowych, przyspieszonych przez pandemię, zgodnie z którymi rośnie wykorzystanie kanałów zdalnych w kontaktach z klientami i sprzedaży produktów.

Banki zdecydowały się na szybszą optymalizuję bazy kosztowej przy presji na rosnące koszty regulacyjne sektora i jednoczesnym spadku przychodów w okresie wcześniejszych niskich stóp procentowych. Ponadto redukcja sieci oddziałów czasami była efektem realizacji synergii kosztowych po akwizycjach.

Tendencja ograniczania liczby bankowych placówek utrzyma się

Analityk Ipopema Securities Marta Czajkowska-Bałdyga ocenia, że tendencja ograniczania liczby bankowych placówek się utrzyma, trudno obecnie ocalić jej dynamikę.

Nie wydaje się, aby liczba placówek w sektorze była na poziomie docelowym, spodziewamy się, że spadkowa tendencja się utrzyma.

"Trudno przewidzieć jej dynamikę - z jednej strony wyniki banków powinny być wspierane poprawiającymi się przychodami ze względu na wyższe stopy, z drugiej strony spowolnienie gospodarcze może przełożyć się na niższy popyt na kredyty. Nie jest jeszcze do końca ustalony program pomocy dla kredytobiorców, ale można zakładać, że finansowany on będzie z wyników sektora bankowego" - powiedziała Czajkowska-Bałdyga.

Czytaj także: Dlaczego strategia transformacji oddziałów musi rozpocząć się od personelu >>>

Jej zdaniem należy spodziewać się dalszej redukcji zatrudnienia, jednak nie będzie temu towarzyszyła proporcjonalna obniżka kosztów.

"Zmienia się struktura zatrudnienia, o ile pewne funkcjonalności w sektorze są automatyzowane, czy przenoszone on-line, zmniejsza się liczba placówek i zmienia się ich format, na taki z mniejszą liczba osób zatrudnionych, o tyle pewne obszary w bankowości potrzebują dalszego rozwoju, należy wspomnieć chociażby o compliance czy działach IT. A tu wynagrodzenia są powyżej średniej" - powiedziała Czajkowska-Bałdyga.

Zatrudnienie w bankach też spada

Wraz z ograniczaniem przez banki sieci placówek spada także zatrudnienie, choć dynamika zmian jest tutaj niższa. Z zebranych danych wynika, że pod koniec marca banki zatrudniały łącznie 95,86 tys. osób, czyli 4 proc. mniej niż rok wcześniej.

Wszystkie analizowane banki zmniejszyły w ciągu 12 miesięcy liczbę oddziałów, natomiast jeśli chodzi o zatrudnienie zwraca uwagę mBank, który jako jedyny je zwiększył. Bank informował, że zatrudnienie w grupie wzrosło głównie w obszarze zgodności z regulacjami oraz IT.

 ZatrudnienieZatrudnienie 
 I kw 2022I kw 2021rdr
Santander PL11 30912 063-6%
mBank6 8996 6434%
Millennium68427238-5%
ING BSK8 5068 692-2%
Bank Handlowy2 9032 964-2%
Bank Pekao14 75215 904-7%
PKO BP2560025 800-1%
Alior Bank7 4377 754-4%
Getin Noble Bank2 9563 710-20%
BNP Paribas8 6578 796-2%
    
RAZEM9586199564-4%

Z danych KNF wynika, że pod koniec marca 2022 roku cały sektor bankowy w Polsce zatrudniał łącznie 142,7 tys. osób, czyli o 4,4 tys. (3 proc.) mniej niż rok wcześniej. 

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: