Giełdy w USA w górę, indeks Nasdaq z historycznym rekordem

Gospodarka

Czwartkowa sesja na Wall Street przyniosła kontynuację wzrostów z kilku poprzednich dni, a indeks Nasdaq ponownie ustanowił rekord po raz pierwszy w historii pokonując poziom 11.000 punktów. Inwestorzy zastanawiają się, czy w USA uda się dojść do porozumienia ws. kolejnego pakietu fiskalnego dla gospodarki.

Wykres i dane gospodarcze
Fot. stock.adobe.com/Thanumporn

Czwartkowa sesja na Wall Street przyniosła kontynuację wzrostów z kilku poprzednich dni, a indeks Nasdaq ponownie ustanowił rekord po raz pierwszy w historii pokonując poziom 11.000 punktów. Inwestorzy zastanawiają się, czy w USA uda się dojść do porozumienia ws. kolejnego pakietu fiskalnego dla gospodarki.

#Nasdaq ponownie ustanowił rekord po raz pierwszy w historii pokonując poziom 11.000 punktów #WallStreet #USA #giełda

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł 185 punktów, czyli 0,68 proc. i wyniósł 27.386,98 pkt.

S&P 500 zwyżkował 0,64 proc. i wyniósł 3.349,16 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w górę 1,0 proc., do 11.108,07 pkt.

Wzrostom przewodziły największe spółki technologiczne

Facebook zyskał ponad 6 proc., Apple podrożał prawie 3 proc., a po około 1 proc. zyskały Netflix, Amazon i Microsoft. Wszystkie z tych spółek zachowują się lepiej niż indeks S&P 500 od początku obecnej fali wzrostów zapoczątkowanych pod koniec marca 2020 roku.

Akcje Bristol-Myers rosły 2 proc. po tym, jak spółka podała, że w 2020 roku finansowym spodziewa się zysku na akcję w przedziale 6,10-6,25 USD wobec 6,00-6,20 USD spodziewanych wcześniej.

ViacomCBS zyskał 4 proc. Skorygowany zysk na akcję w II kw. wyniósł 1,25 USD wobec oczekiwanych 94 centów.

Notowania MetLife spadały o 0,5 proc. Firma ubezpieczeniowa podała w raporcie kwartalnym, że skorygowany zysk na akcję wyniósł 83 centy wobec oczekiwanych 91 centów.

Negocjacje dot. uruchomienia nowego pakietu stymulującego dla amerykańskiej gospodarki

W centrum uwagi inwestorów utrzymują się negocjacje dotyczące uruchomienia nowego pakietu stymulującego dla amerykańskiej gospodarki.

"Na razie nie ma znaczącego postępu w rozmowach" - powiedział przewodniczący większości Republikanów w Senacie Mitch McConnell.

"Naszym celem jest próba porozumienia w najważniejszych kwestiach do piątku. Bez tego trudno będzie zawrzeć umowę" - powiedział Mnuchin po spotkaniu w środę z przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i przywódcą Demokratów w Senacie Chuckiem Schumerem.

Od 1 sierpnia wygasł dodatek do zasiłku dla bezrobotnych w wysokości 600 USD, a od piątku Kongres USA będzie miał przedłużoną przerwę w obradach. Media liczą, że dodatek zostanie podtrzymany w wysokości 400 USD, co byłoby kompromisem między propozycją Demokratów w postaci utrzymania dodatku do zasiłku w wysokości 600 USD, a pomysłem Republikanów, by obniżyć dodatkowe świadczenie do 200 USD.

"Potrzebne jest większe wsparcie fiskalne, aby zapewnić pomoc dla gospodarstw domowych, małych przedsiębiorstw oraz władz stanowych i lokalnych, które poniosły ciężar zastoju gospodarczego do czasu nastania trwałego ożywienia gospodarczego” - powiedziała w środę prezes Fedu z Cleveland Loretta Mester.

Liczba nowych bezrobotnych

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 1,186 mln. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 1,4 mln, wobec 1,435 mln poprzednio, po korekcie z 1,434 mln.

"Była obawa, że liczba nowych bezrobotnych będzie wyższa, dlatego obecny odczyt stanowi zachętę dla inwestorów na giełdach" - powiedział Yousef Abbasi, strateg ds. globalnego rynku StoneX.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 16,107 mln w tygodniu, który skończył się 25 lipca wobec oczekiwanych 16,900 mln i poprzednio 16,951 mln, po korekcie z 17,018 mln.

Liczba zapowiadanych zwolnień pracowników w USA w lipcu wzrosła o 576,1 proc. w stosunku do tego samego okresu roku 2019, po wzroście o 305,5 proc. miesiąc wcześniej - wynika z raportu firmy Challenger, Gray & Christmas Inc.

"Niezaufane chińskie aplikacje"

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo wezwał m.in. amerykańskie firmy do zablokowania chińskich aplikacji w ich sklepach z aplikacjami, sygnalizując, że amerykańskie wysiłki zmierzające do wyrzucenia chińskiej technologii z amerykańskich komputerów i smartfonów wykraczają daleko poza naciski na wymuszenie sprzedaży lub zamknięcie TikToka.

Pompeo stwierdził w środę, że "niezaufane chińskie aplikacje", takie jak TikTok i WeChat, stanowią "poważne zagrożenie dla danych osobowych obywateli USA i są potencjalnym narzędziem dla chińskich treści i cenzury".

Walka z COVID-19

Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem na świecie przekroczyła w ciągu ostatnich 24 godzin 18,8 mln - wynika z bilansu agencji Bloomberga. W ciągu siedmiu miesięcy pandemii zmarło na COVID-19 ponad 707 tys. osób.

W ciągu ostatniej doby w Stanach Zjednoczonych odnotowano 1 262 zgony z powodu koronawirusa i kolejnych 53 158 przypadków zakażenia - podał w środę wieczorem czasu lokalnego Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Oznacza to, że od początku epidemii w USA potwierdzono 4,82 mln przypadków zakażenia koronawirusem. Łączna liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do blisko 158 tysięcy.

Od wielu tygodni najwięcej przypadków COVID-19 diagnozowanych jest na południu i zachodzie USA, m.in. w Arizonie. Według władz tego stanu zakażenie koronawirusem potwierdzono m.in. u połowy z ponad 500 więźniów osadzonych w zakładzie karnym w Tucson.

Bądź na bieżąco z tematem koronawirusa – zapisz się na nasz newsletter >>>

Najnowsze dane, jak i prognozy wielu ekspertów nie potwierdzają optymizmu prezydenta Donalda Trumpa, który zapewnił w środę, że "wirus zniknie". "Nie ma najmniejszych wątpliwości: to zniknie" - powiedział Trump na konferencji prasowej.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: