Glapiński nie widzi powodu do zmiany stóp procentowych do końca 2018 r.

Gospodarka

Fot. Pixabay.com

Prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej Adam Glapiński ponownie zadeklarował, że nie widzi powodów uzasadniających podwyższanie stóp procentowych do końca 2018 r.

Mogę z ręką na sercu powiedzieć, że spodziewam się, iż do końca 2018 r. stopy procentowe pozostaną na dotychczasowym poziomie, jeśli rzeczywistość będzie bliska projekcji - powiedział Glapiński. #RPP #NBP

– Te dane, które dziś prezentujemy, w żadnej mierze nie powodują zmiany mojego stanowiska. Mogę z ręką na sercu powiedzieć, że spodziewam się, iż do końca 2018 r. stopy procentowe pozostaną na dotychczasowym poziomie, jeśli rzeczywistość będzie bliska projekcji – powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RPP.

– W żadnym wypadku obecne dane nie zmieniają tego punktu widzenia, wprost przeciwnie, umacniają moje widzenie stóp procentowych w przyszłym roku. Co nie znaczy, że inni członkowie Rady muszą je podzielać – dodał.

RPP utrzymała dziś stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5%, podał bank centralny. Rada w komunikacie powtórzyła, że w najbliższych latach inflacja będzie kształtowała się w pobliżu celu inflacyjnego.

Polska gospodarka na ścieżce zrównoważonego wzrostu

Rada napisała też: “Biorąc pod uwagę aktualne informacje, Rada ocenia, że w horyzoncie projekcji inflacja utrzyma się w pobliżu celu inflacyjnego. W efekcie obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną”.

Roczna dynamika cen konsumpcyjnych wzrosła w listopadzie do 2,5%. Rada napisała, że głównym czynnikiem podwyższającym inflację jest wysoka dynamika cen żywności oraz wyraźnie wyższa niż w poprzednich latach dynamika cen energii. Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii pozostaje niska.

Dynamika wynagrodzeń na stabilnym poziomie

W komunikacie podano także, że dynamika wynagrodzeń w całej gospodarce utrzymała się na stabilnym poziomie w III kw., a dynamika jednostkowych kosztów pracy w gospodarce obniżyła się, pomimo przyspieszenia wzrostu płac w sektorze przedsiębiorstw.

Z centralnej ścieżki listopadowej projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego wynika, że inflacja konsumencka wyniesie 1,9% r/r w 2017 r., 2,3% w 2018 r., i przyspieszy do 2,9% r/r w 2019 r., wynika. Według banku centralnego, inflacja CPI w horyzoncie projekcji stopniowo wzrośnie, osiągając poziom nieznacznie powyżej celu inflacyjnego w 2019 r.

Źródło: ISBnews