Glapiński nie widzi powodu do zmiany stóp procentowych do końca 2018 r.

Gospodarka

Prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej Adam Glapiński ponownie zadeklarował, że nie widzi powodów uzasadniających podwyższanie stóp procentowych do końca 2018 r.

Fot. Pixabay.com

Prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej Adam Glapiński ponownie zadeklarował, że nie widzi powodów uzasadniających podwyższanie stóp procentowych do końca 2018 r.

Glapiński nie widzi powodu do zmiany poziomu stóp procentowych do końca 2018 r. #RPP #NBP

- Te dane, które dziś prezentujemy, w żadnej mierze nie powodują zmiany mojego stanowiska. Mogę z ręką na sercu powiedzieć, że spodziewam się, iż do końca 2018 r. stopy procentowe pozostaną na dotychczasowym poziomie, jeśli rzeczywistość będzie bliska projekcji - powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RPP.- W żadnym wypadku obecne dane nie zmieniają tego punktu widzenia, wprost przeciwnie, umacniają moje widzenie stóp procentowych w przyszłym roku. Co nie znaczy, że inni członkowie Rady muszą je podzielać - dodał.RPP utrzymała dziś stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5%, podał bank centralny. Rada w komunikacie powtórzyła, że w najbliższych latach inflacja będzie kształtowała się w pobliżu celu inflacyjnego.

Polska gospodarka na ścieżce zrównoważonego wzrostu

Rada napisała też: "Biorąc pod uwagę aktualne informacje, Rada ocenia, że w horyzoncie projekcji inflacja utrzyma się w pobliżu celu inflacyjnego. W efekcie obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną".Roczna dynamika cen konsumpcyjnych wzrosła w listopadzie do 2,5%. Rada napisała, że głównym czynnikiem podwyższającym inflację jest wysoka dynamika cen żywności oraz wyraźnie wyższa niż w poprzednich latach dynamika cen energii. Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii pozostaje niska.

Dynamika wynagrodzeń na stabilnym poziomie

W komunikacie podano także, że dynamika wynagrodzeń w całej gospodarce utrzymała się na stabilnym poziomie w III kw., a dynamika jednostkowych kosztów pracy w gospodarce obniżyła się, pomimo przyspieszenia wzrostu płac w sektorze przedsiębiorstw.Z centralnej ścieżki listopadowej projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego wynika, że inflacja konsumencka wyniesie 1,9% r/r w 2017 r., 2,3% w 2018 r., i przyspieszy do 2,9% r/r w 2019 r., wynika. Według banku centralnego, inflacja CPI w horyzoncie projekcji stopniowo wzrośnie, osiągając poziom nieznacznie powyżej celu inflacyjnego w 2019 r.

Źródło: ISBnews

 
Udostępnij artykuł: