Glapiński: wzrost PKB spowolni w tym roku do około 3,5%

Gospodarka

Wzrost gospodarczy w tym roku spowolni do ok. 3,5%, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.

Fot. Pixabay.com

Wzrost gospodarczy w tym roku spowolni do ok. 3,5%, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.

- Spodziewam się poniżej 4% - 3,5% to byłoby bardzo przyzwoite tempo wzrostu - powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.Członkowie RPP Jerzy Kropiwnicki i Eugeniusz Gatnar powiedzieli podczas konferencji, że spodziewają się wzrostu na poziomie 4,5% w tym roku.Według centralnej ścieżki listopadowej projekcji NBP, wzrost PKB przyspieszy do 4,2% w 2017 r. (z 2,9% w 2016 r.), a następnie spowolni do 3,6% w 2018 r. i do 3,3% w 2019 r.

Nie ma powodów zmian stópGlapiński ponownie zadeklarował także, że nie widzi powodów uzasadniających podwyższanie stóp procentowych do końca 2018 r. i dodał, że okres bez zmiany poziomu stóp może się przedłużyć poza koniec tego roku.- Moje zdanie jest takie, że do końca 2018 r. stopy prawdopodobnie pozostaną takie same. […] W świetle istniejących danych i projekcji okres ten może się przedłużyć - powiedział Glapiński. Nie chciał odpowiedzieć, czy może się on przedłużyć na cały 2019 r.

Poczekajmy do kolejnej projekcji inflacyjnej

Członek RPP Eugeniusz Gatnar powiedział, że ze swoją oceną chciałby poczekać do kolejnej projekcji inflacyjnej NBP.- Chcę poczekać na projekcję marcową, bo nie jestem pewien, czy nie ujawnia się jakiś proces, który będzie skutkować obniżeniem ścieżki inflacyjnej, jaka się kształtowała w projekcji listopadowej - powiedział Gatnar podczas konferencji.Według listopadowej projekcji, w połowie roku CPI powinna by osiągnąć poziomy 2,7-2,9%, trzeba sprawdzić , czy tak istotnie będzie, dodał.Wcześniej Gatnar sugerował możliwość podwyższenia stóp procentowych w I kw. 2018 r.

Kiedy podwyżka stóp?

RPP utrzymała stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5%.Według analityków bankowych, do pierwszej zmiany poziomu stóp procentowych - podwyżki - może dojść najwcześniej w ostatnim kwartale 2018 r.Po grudniowym posiedzeniu Glapiński ponownie zadeklarował, że nie widzi powodów uzasadniających podwyższanie stóp procentowych do końca 2018 r.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: