Koniec podwyżek stóp procentowych w Polsce? Commerzbank: takie zapowiedzi RPP nierozsądne

Gospodarka

Nie ma obecnie powodów, aby stopa referencyjna wzrosła powyżej 7 proc., uważa członek Rady Polityki Pieniężnej Henryk Wnorowski. Jak zastrzega jednak jest to ocena przy obecnym stanie wiedzy. Po 11 dotychczasowych podwyżkach główna stopa referencyjna wynosi teraz 6,75 proc.

Napis stopy procentowe na tle banknotów
Fot. stock.adobe.com/Radosaw

Nie ma obecnie powodów, aby stopa referencyjna wzrosła powyżej 7 proc., uważa członek Rady Polityki Pieniężnej Henryk Wnorowski. Jak zastrzega jednak jest to ocena przy obecnym stanie wiedzy. Po 11 dotychczasowych podwyżkach główna stopa referencyjna wynosi teraz 6,75 proc.

"Nie widzę powodów, aby miała być wyżej. Ale potrzebne jest tu zastrzeżenie: to jest ocena przy obecnym stanie wiedzy. Rzeczywistość jest zaś niezwykle dynamiczna, w otoczeniu zewnętrznym i wewnętrznym utrzymuje się duża niepewność. Moja ocena może się więc zmienić" - odpowiedział Wnorowski w rozmowie z "Rzeczpospolitą", zapytany, czy stopa referencyjna w tym cyklu zacieśniania polityki pieniężnej nie wzrośnie powyżej 7%.

Nowe odczyty inflacji

Podkreślił, że wyższe od sierpniowego odczyty inflacji zmusiłyby go "do przemyślenia skali potrzebnych podwyżek".

Czytaj także: Rekordowy wzrost inflacji bazowej w sierpniu >>>

Wcześniej w tym miesiącu Wnorowski mówił, że jeśli potwierdzi się oczekiwanie co do obniżania się inflacji miesiąc po miesiącu po wakacjach, to być może okaże się, że wrześniowa podwyżka stóp procentowych była ostatnią w tym cyklu.

"Obecny kurs złotego jest korzystny"

Według niego, obecny kurs złotego jest korzystny, a umocnienie polskiej waluty pomogłoby w walce z inflacją w mniejszym stopniu niż się oczekuje.

"Obecny poziom kursu jest dobry z gospodarczego punktu widzenia - zarówno patrząc z perspektywy eksportu, jak i importu. Umocnienie złotego pomogłoby w walce z inflacją, ale ten mechanizm nie jest tak silny, jak się może wydawać. W tak niepewnych okolicznościach droga od kursu waluty do ceny produktów importowanych na półkach jest daleka. Umocnienie złotego mogłoby zginąć gdzieś w rentownościach pośredników. Istnieje więc duże ryzyko, że aktywne próby wpływania na kurs złotego byłyby z jednej strony kosztowne, a z drugiej mało efektywne" - powiedział członek Rady.

Inflacja konsumencka wyniosła w sierpniu 16,1% r/r.

Czytaj także: Inflacja w sierpniu wyniosła 16,1 proc.; GUS potwierdził rekordowe dane, a to jeszcze nie koniec wzrostów >>>

Podczas wrześniowej konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący RPP Adam Glapiński mówił, że - sądząc po wypowiedziach większości członków Rady - na posiedzeniu w październiku będzie rozważała brak podwyżki albo podwyższenie stóp procentowych o 25 pb.

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: