Goldman Sachs: RPP podniesie stopę referencyjną do 3 proc. w I poł. 2022 r.

Gospodarka

Rada Polityki Pieniężnej podniesie w grudniu referencyjną stopę procentową o 50 pb do 1,75 proc., a w pierwszej połowie 2022 r. do 3,0 proc. - prognozują ekonomiści Goldman Sachs.

Logo Goldman Sachs na telefonie
Fot. stock.adobe.com/piter2121

Rada Polityki Pieniężnej podniesie w grudniu referencyjną stopę procentową o 50 pb do 1,75 proc., a w pierwszej połowie 2022 r. do 3,0 proc. - prognozują ekonomiści Goldman Sachs.

"Spodziewamy się dalszych wzrostów inflacji w krótkim terminie, do 7,5 proc. rdr w najbliższych miesiącach (w grudniu według obecnych prognoz). Wynikać to będzie z presji wynikającej z inflacji żywności i energii, wśród czynników niebazowych, a także z mocnej presji bazowej, która nie pokazała do tej pory żadnych oznak zanikania. Spodziewamy się, że inflacja będzie opadać w przyszłym roku, ale będzie to proces stopniowy i podwyższona inflacja prawdopodobnie utrzyma się na dłużej. Prognozujemy średnioroczną inflację w 2022 r. na poziomie 5,1 proc." - napisano w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS.

Czytaj także: Inflacja w Polsce najwyższa od ponad 20 lat; GUS: w październiku wyniosła 6,8 proc. rdr >>>

"Choć prezes Glapiński jest bardzo powściągliwy w komunikowaniu jakiegokolwiek forward guidance dotyczącego dalszego zacieśniania polityki przez NBP, to uważamy, że NBP będzie kontynuować podwyżki stóp w otoczeniu podwyższonej inflacji. W związku z tym ostatnio zrewidowaliśmy naszą prognozę stóp procentowych i teraz spodziewamy się wzrostu stopy referencyjnej do 3,0 proc. na początku przyszłego roku" - dodano.

Najnowsze prognozy dotyczące stóp procentowych

Z innego raportu Goldmana wynika, że najnowsza prognoza stóp ma zrealizować się w I połowie 2022 r., a wcześniej, do końca 2021 r. główna stopa NBP ma być wyższa o 50 pb (1,75 proc.) względem obecnego poziomu (1,25 proc.).

W poniedziałkowej rozmowie z PAP Biznes prezes NBP Adam Glapiński poinformował, że obecnie bardziej prawdopodobny jest dalszy wzrost stóp proc., ale trudno przewidzieć, czy ta ocena nie ulegnie zmianie, a Rada Polityki Pieniężnej nie formułuje deklaracji dotyczących przyszłych decyzji.

Czytaj także: Prezes NBP: obecnie bardziej prawdopodobny dalszy wzrost stóp procentowych, ale ta ocena może się zmienić >>>

W październiku i listopadzie RPP podwyższyła referencyjną stopę procentową łącznie o 115 pb do 1,25 proc., w krokach po 40 i 75 pb.

Czytaj także: RPP po raz kolejny podwyższyła stopy procentowe, by „przeciwdziałać ryzyku trwale podwyższonej inflacji” >>>

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2021 r. wzrosły rdr o 6,8 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,1 proc.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: