Rynek finansowy: Gospodarka bezgotówkowa

BANK 2016/11

Zorganizowany przez Związek Banków Polskich II Kongres Obrotu Gotówki był dogodną sposobnością do tego, aby zastanowić się nad gospodarką bezgotówkową, gdy w obiegu nie ma banknotów i monet, a wszystkie transakcje są realizowane za pomocą kart płatniczych lub zmian na elektronicznych rachunkach bankowych. Ma ona wiele zalet, ale też niesie nowe problemy.

Stanisław Walukiewicz

Gospodarka bezgotówkowa to nie jest pieśń dalekiej przyszłości. Już dziś w wielu miastach można obejść się bez gotówki, płacąc za duże i małe zakupy kartą płatniczą. Jest to bardzo wygodne, bo bezstykowe czytniki nie wymagają wprowadzania PIN-u i umożliwiają korzystanie z kart zapisanych w telefonie komórkowym. Jak podaje „The Economist” tylko w 10% wszystkich transakcji w USA używa się banknotów i monet, podczas gdy pozostałe 90% sprowadza się do zmian w komputerowych zapisach rachunków bankowych i nie ma żadnej fizycznej (materialnej) reprezentacji. W Wielkiej Brytanii ta różnica jest jeszcze większa, bo tam tylko 3% transakcji jest opłacanych gotówką. Już dziś w centrum Sztokholmu trudno jest wypić kawę, płacąc gotówką, bo zwykle nie mają reszty.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: