Gospodarka: Kydland, Prescott i Polska

BANK 2015/07-08

Od czasu kryzysu 2007/2008 Europa nie może wejść na ścieżkę wzrostu. Według Finna Kydlanda i Edwarda Prescotta przyczyną niepowodzeń są nieudolne rządy.

Maria Dunin-Wąsowicz

Świat Zachodu musi zapomnieć o łatwym powrocie do czasów wzrostu, dobrobytu i stabilności. Wielkie prosperity nie pojawi się, zaś w USA i UE będzie królować słaby wzrost na pograniczu stagnacji oraz niska inflacja na spółkę z deflacją. Bezpośrednią przyczyną takich prognoz są spadki stóp procentowych poniżej naturalnego poziomu rynkowego. O poprawę tym trudniej, że sytuacja polityczna na świecie jest zła. Narastające zawirowania na Bliskim Wschodzie, Północy Afryki, na południu i wschodzie Europy będą w najbliższych latach silnym hamulcem dla odważnych decyzji gospodarczych, które – jak w starym anonsie o pracy – należy uruchomić od zaraz. Czy jest to możliwe? W jaki sposób myśleć o czynnikach wzrostu?

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: