Gotówka jeszcze długo nie zniknie

Multimedia / Wydarzenia

Andrzej Kawiński

Ilość gotówki w gospodarce cały czas rośnie mimo upowszechniania się płatności bezgotówkowych mówił Andrzej Kawiński dyrektor regionalny Giesecke & Devrient GmbH w Studiu aleBank.pl na IV Kongresie Forum Technologii Bankowych 2019

#AndrzejKawiński: Polacy lubią gotówkę, chcą z tej gotówki korzystać, a zadaniem takiej firmy jak moja jest lepsze, sprawniejsze zarządzanie gotówką, bo gotówka to także koszty po stronie instytucji finansowej #KongresFTB #Giesecke&Devrient @MiesiecznikBANK @nbppl

Technologie i gotówka

Każdy banknot zawiera w sobie sporo nowoczesnych rozwiązań technologicznych, a jednocześnie racjonalne zarządzanie gotówką wymaga korzystania z najnowocześniejszych rozwiązań informatycznych – mówił w wywiadzie dla aleBank.pl Andrzej Kawiński dyrektor regionalny  w Giesecke & Devrient GmbH  podczas  IV Kongresu Forum Technologii Bankowych 2019.

Jak mówił przedstawiciel tej niemieckiej ponad 150-cio letniej firmy zarządzanie gotówką polega między innymi na dbaniu o jakość gotówki, eliminowaniu banknotów złej jakości, a także na przekazywaniu gotówki z jednego miejsca do drugiego, przewidywaniu zapotrzebowanie na gotówkę w odpowiednim miejscu i czasie. Liczenie gotówki to skomplikowane procesy w znacznym stopniu zautomatyzowane.

Prawo w obronie gotówki

Andrzej Kawiński nie jest przekonany, że dojdzie kiedyś do momentu, w którym będzie spadała ilość gotówki w obrocie gospodarczym. Przyznaje jednak, że są kraje, takie jak państwa skandynawskie gdzie ilość gotówki spada.

Jednak tamtejsze rządy zauważają, że zanikanie gotówki doprowadza do wykluczenia społecznego niektórych grup ludności. Dlatego w tych państwach pojawiają się przepisy, które zmuszają przedsiębiorców do przyjmowania także płatności gotówkowych.

Więcej informacji z Kongresu Forum Technologii Bankowych 2019 >>>

Polacy lubią gotówkę

Wg danych NBP, jak mówi przedstawiciel Giesecke & Devrient GmbH , w ostatnich 7-10 latach ilość gotówki w polskim obrocie gospodarczym podwoiła się. Nawet połowa transakcji przy zakupach internetowych w Polsce to transakcje gotówkowe, te transakcje odbywają się przy odbiorze towaru.

Andrzej Kawiński mówi: Polacy lubią gotówkę, chcą z tej gotówki korzystać, a zadaniem takiej firmy jak moja jest lepsze, sprawniejsze zarządzanie gotówką, bo gotówka to także koszty po stronie instytucji finansowej.

Andrzej Kawiński, Regional Sales Director, Currency Management Solutions, G+D

Andrzej Kawiński, Regional Sales Director, Currency Management Solutions, G+DRozmowa ze Studia aleBank.pl na IV Kongresie Forum Technologii Bankowych 2019#KongresFTB

Opublikowany przez aleBank.pl – Bankowość. Finanse. Samorząd. Środa, 3 kwietnia 2019

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: