GPW Benchmark: startują publiczne konsultacje wskaźników stopy procentowej, na stole trzy propozycje

Gospodarka

GPW Benchmark opracował propozycję trzech indeksów dla rynku stopy procentowej. Właśnie ruszyły konsultacje publiczne w tej sprawie, które mają potrwać do początku czerwca.

GPW Benchmark - Logo
Źródło: GPW

GPW Benchmark opracował propozycję trzech indeksów dla rynku stopy procentowej. Właśnie ruszyły konsultacje publiczne w tej sprawie, które mają potrwać do początku czerwca.

Wyniki konsultacji mają zostać opublikowane na stronie internetowej GPW Bechmark w połowie czerwca.

Trzy propozycje

GPW Benchmark opracował propozycję trzech indeksów dla rynku stopy procentowej. Są to: Warszawski Indeks Rynku Finansowego – WIRF, Warszawski Indeks Rynku Depozytowego - WIRD oraz Warsaw Repo Rate - WRR. Pierwsze dwa oparte są o transakcje depozytów niezabezpieczonych w grupie instytucji kredytowych, instytucji finansowych oraz - w przypadku WIRD – dużych przedsiębiorstw. Z kolei WRR jest indeksem mierzącym stopę procentową transakcji warunkowych.

Czytaj także: Co zamiast WIBOR-u? Rząd czeka na wypracowanie przez banki i GPW Benchmark propozycji >>>

Z badań firmy wynika m.in. że indeksy oparte na danych dotyczących depozytów niezabezpieczonych, czyli WIRD i WIRF, charakteryzuje wyraźnie niższy średni poziom wartości w porównaniu do stawki referencyjnej POLONIA, podczas gdy indeks WRR charakteryzuje się średnim poziomem zbliżonym do stawki opracowywanej przez bank centralny.

Wartości indeksów WIRD, WIRF i WRR w wersji testowej będą publikowane na stronie Administratora o godzinie 13.00.

Konsultacje publiczne

GPW Benchmark rozpoczyna konsultacje publiczne dotyczące optymalnego wyboru alternatywnego wskaźnika referencyjnego stopy procentowej i doboru parametrów do metody jego opracowywania.

"W konsultacjach brać udział będą podmioty rynku finansowego i niefinansowego oraz instytucje publiczne, w szczególności podmioty stosujące Stawki Referencyjne WIBID i WIBOR także podmioty aktywne na rynku finansowym, które przekazały adresy mailowe w odpowiedzi na zaproszenie GPW Benchmark opublikowane 10 maja 2022 roku" - napisano.

Dokument konsultacyjny prezentuje wyniki badań i wnioski dotyczące indeksów opracowanych przez GPW Benchmark na podstawie danych przekazywanych przez dziewięć banków – uczestników fixingu WIBID i WIBOR.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: