GPW: indeksy pogłębiają spadki, obawy związane z koronawirusem rosną. Kursy Alior Banku, PGE, PGNiG i Taurona na historycznych minimach

Gospodarka

WIG20 zakończył środową sesję spadkiem o 5,87 proc. do 1.505,64 pkt. Indeks znalazł się na najniższym poziomie od marca 2009 r.

Notowania giełdowe
Fot. stock.adobe.com/James Thew

WIG20 zakończył środową sesję spadkiem o 5,87 proc. do 1.505,64 pkt. Indeks znalazł się na najniższym poziomie od marca 2009 r.

Spadki na @GPW_WSExchange zostały pogłębione, po tym jak prezydent @AndrzejDuda poinformował, że w trybie pilnym zamierza wyjść z inicjatywą wypracowania rozwiązań łagodzących skutki spłaty zobowiązań kredytowych #GPW #giełda #koronawirus #COVID19 #koronawiruswpolsce

Indeks szerokiego rynku WIG stracił 5,5 proc. i zakończył notowania na 42.546,88 pkt., mWIG40 spadł o 4,6 proc. do 3.194,01 pkt., a sWIG80 spadł o 5,4 proc. do 10.416,60 pkt.

Obroty na WIG wyniosły 1.193 mln zł, z czego 921 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

W WIG20 w tempie dwucyfrowym zniżkowały kursy akcji: CCC i JSW, wszystkie pozostałe spółki z indeksu także poszły w dół.

Minima historyczne spośród indeksów sektorowych odnotowały WIG-energia, WIG-leki, WIG-motoryzacja i WIG-odzież.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o wpływie koronawirusa na gospodarkę >>>

WIG20 rozpoczął środowe notowania na lekkim plusie, jednak już po godzinie wtorkowy poziom zamknięcia był testowany i do godz. 10:30 utrzymywał się lekko poniżej kreski. Indeks zaczął zniżkować po informacji, że rząd podjął decyzję o zamknięciu szkół i placówek kultury, w obawie o rozprzestrzenianie się koronawirusa. Przejściowo WIG20 tracił nawet 4 proc.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce: rząd przygotowuje projekt specustawy o pomocy dla przedsiębiorców. Jest decyzja o zamknięciu szkół, placówek kultury, muzeów i kin >>>

Spadki zostały pogłębione, po tym jak prezydent Andrzej Duda poinformował, że w trybie pilnym zamierza wyjść z inicjatywą wypracowania rozwiązań łagodzących skutki spłaty zobowiązań kredytowych, liczy na współpracę wszystkich instytucji odpowiedzialnych za rynek finansowy. Wskaźnik banków, który do tej pory tracił 1,5 proc., zszedł do poziomu 3 proc poniżej kreski.

Na nowych wieloletnich minimach znalazły się w ciągu dnia: JSW, którego kurs zbliża się do 11 zł, KGHM, mBank, Lotos, LPP, Pekao, PKO BP, Cyfrowy Polsat, PZU, Orlen, CCC i Santander, a na kilkumiesięcznych: Play i CD Projekt.

Czytaj także: Marek Dietl: giełda będzie działać mimo epidemii koronawirusa >>>

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: