GPW nawiązała współpracę z M-DAQ w pilotażowym projekcie wielowalutowego notowania akcji

Gospodarka

GPW nawiązała współpracę z M-DAQ, azjatyckim start-upem z branży fintech, aby opracować projekt na etapie proof-of-concept, który udostępni inwestorom w czasie rzeczywistym kursy akcji z indeksów WIG20 i mWIG40 w 10 różnych walutach.

GPW
Fot. PAP

GPW nawiązała współpracę z M-DAQ, azjatyckim start-upem z branży fintech, aby opracować projekt na etapie proof-of-concept, który udostępni inwestorom w czasie rzeczywistym kursy akcji z indeksów WIG20 i mWIG40 w 10 różnych walutach.

Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu, GPW będzie wspierać inwestorów w bardziej efektywnym zarządzaniu portfelami papierów wartościowych notowanych na GPW, jednocześnie poszerzając bazę inwestorską dla polskich emitentów.

Praca nad tym rozwiązaniem, które obecnie jest na etapie proof-of-concept, stanowi pierwszy krok w wieloetapowej współpracy GPW i M-DAQ, która będzie polegała na analizie możliwości wprowadzenia kompleksowego wielowalutowego narzędzia transakcyjnego. Jego zadaniem byłoby umożliwienie inwestorom obserwację, analizę  i handel akcjami spółek notowanych na GPW w różnych walutach w ramach jednej puli płynności przy jednoczesnym uwzględnieniu ryzyka związanego ze zmianami kursów walut.

Czytaj także: GPW: 161,25 mln zł zysku netto w 2021 r.; spółka przedstawiła plany na ten rok >>>

Współpraca z M-DAQ jest potwierdzeniem szerszej misji GPW, której celem jest stworzenie międzynarodowego centrum kapitałowego.

– Tradycyjne rynki kapitałowe muszą patrzeć na handel instrumentami finansowymi przez pryzmat ułatwienia dostępu do niego dla inwestorów. Dzięki technologii ograniczenia, takie jak waluta, w której mogą być zawierane transakcje, w niedalekiej przyszłości zostaną wyeliminowane. GPW chce być jednym z liderów takich innowacji – mówi Izabela Olszewska, Członek Zarządu GPW.

10 obsługiwanych walut

Wśród 10 obsługiwanych walut znajdują się: frank szwajcarski, euro, funt brytyjski, forint węgierski, jen japoński, korona norweska, korona szwedzka, hrywna ukraińska i dolar amerykański.

System pod nazwą Trading the Right Chart™ firmy M-DAQ wybrano z uwagi na to, że jest to pierwsze rozwiązanie wspierające obroty, które łączy w sobie korzyści z przejrzystości kursów walutowych, zapewniając inwestorom na całym świecie pewność cenową obrotów w preferowanej przez nich walucie. Rozwiązanie to jest dostosowane do potrzeb giełd papierów wartościowych, które obsługują zagranicznych inwestorów i interesariuszy.  

Udostępnij artykuł: