GPW: private market może ruszyć nawet w I kw. 2020 r.

Gospodarka

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) ocenia, że private market może ruszyć nawet w I kw. 2020 r., poinformował prezes Marek Dietl.

Marek Dietel - Giełda Papierów Wartościowych
Marek Dietel - Giełda Papierów Wartościowych

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) ocenia, że private market może ruszyć nawet w I kw. 2020 r., poinformował prezes Marek Dietl.

#Giełda przewiduje utworzenie platformy #GPW Private Market, łączącej spółki poszukujące kapitału z inwestorami na rynku niepublicznym @GPW_WSExchange

"Uruchomienie private market - wygląda, że powinno się udać by ruszyło w I półroczu przyszłego roku, nawet w I kw." - powiedział Dietl na spotkaniu z dziennikarzami.Giełda przewiduje utworzenie platformy GPW Private Market, łączącej spółki poszukujące kapitału z inwestorami na rynku niepublicznym, podano w prezentacji. Private market ma być oparty o technologię rozproszonych bloków Blockchain.

Po przyszłorocznych zbiorach ma ruszyć również rynek rolny

Prezes GPW dodał, że po przyszłorocznych zbiorach ma ruszyć również rynek rolny."Obecny rok jest najcięższy jeśli chodzi o realizacje inicjatyw strategicznych. W 2020 r. nasze inicjatywy wagi ciężkiej z kosztochłonnych zmienią się w generujące pierwsze przychody" - zaznaczył Dietl.Czytaj także: GPW: 24,45 mln zł zysku netto, 38,57 mln zł EBITDA w I kw. 2019 r. >>>

GPW szuka spółek technologicznych

Wskazał ponadto, że w ramach inkubatora GPW szuka spółek technologicznych, "gdzie być może współpraca przerodzi się w komercjalizację produktu".Podkreślił, że cieszą go także rosnące przychody ze sprzedaży informacji. Przychody z tego źródła są powtarzalne, co zmniejsza uciążliwość dźwigni operacyjnej i GPW rozwija tu paletę instrumentów, podkreślił szef giełdy.

GPW zdecyduje o projekcie badawczym nowego systemu w ciągu miesiąca

GPW w ciągu miesiąca zdecyduje, czy angażować się w prace badawcze nad nowym systemem transakcyjnym z dofinansowaniem NcBiR, poinformował również prezes Marek Dietl."Technologia UTP (na której funkcjonuje aktualnie GPW) nie jest rozwijana. Chcemy podnosić jakość naszego hardware, a UTP pracuje na starym systemie operacyjnym i cześć nowych rozwiązań nie jest w efekcie wspierana. W perspektywie 5-7 lat system ten nie ma przyszłości i trzeba coś z tym zrobić" - powiedział Dietl na spotkaniu z dziennikarzami.Zaznaczył, że grant NCBiR dotyczy działalności badawczej (R&D)."Nie ma sensu wychodzić z ofertą systemów transakcyjnych podobną do konkurencji. Kusi nas perspektywa, by zawalczyć o przełom w dziedzinie systemów i zbudowanie rozwiązania, które lepiej adresuje potrzeby mniejszych giełd. Mamy około miesiąca na podjęcie decyzji czy angażować się w prace badawcze" - dodał prezes GPW.Projekt GPW dotyczący budowy Platformy Transakcyjnej spełnił kryteria oceny i tym samym został zarekomendowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) do dofinansowania kwotą 30,28 mln zł. Kwalifikowany koszt realizacji projektu został oszacowany na 53,7 mln zł.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: