GPW stworzy platformę handlu odpadami i surowcami wtórnymi

Gospodarka

Fot. Pixabay.com

Platforma Handlu Odpadami i Surowcami Wtórnymi, której uruchomienie planuje Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) ma zostać uruchomiona "lada moment", poinformowała członek zarządu GPW Izabela Olszewska.

@GPW_WSExchange stworzy platformę handlu odpadami i surowcami wtórnymi. Szykuje też nowe standardy raportowania giełdowego i budowę hurtowni danych

– Platforma jest dla nas wyjściem w nowe sektory gospodarki i szansą na nowych partnerów i klientów. Będzie to łączenie producentów odpadów razem z ich dysponentami – brokerami, samorządami, zainteresowanymi pozyskiwaniem surowców wtórnych. Będzie to sklep internetowy z funkcjonalnościami szytymi na miarę tej branży – aukcjami wieloparametrowymi, kodyfikacją zgodnie z międzynarodowymi standardami – powiedziała Olszewska podczas prezentacji strategii #GPW2022.

– Chcemy wprowadzić ten sektor na nowy poziom z negocjacjami online, zmienić postrzeganie odpadów z problemu czy kosztu na towar, który można sprzedać. Realizacja tego projektu będzie w oddzielnej spółce z grupy. Liczymy, że platforma zostanie uruchomiona lada moment. Będzie wspierana przez ekspertów z branży – dodała członek zarządu GPW.

Wskazała ponadto, że ten projekt strategiczny ma być zdrową inicjatywa wpisującą się w strategię państwa. Podkreśliła jednocześnie, że na platformie nie będzie niebezpiecznych odpadów z sektora chemicznego

Według planów, GPW zakłada stworzenie elektronicznej platformy do handlu odpadami i produktami ich przetworzenia; zestaw usług dopasowanych do potrzeb branży; rozwiązanie wpisujące się w unijny model związany z gospodarką odpadami, oparty na obiegu zamkniętym.

Oto inicjatywy strategiczne #GPW2022. W 2022 roku maja przynieść grupie 31 proc. przychodów?>>

GPW szykuje nowe standardy raportowania giełdowego i budowę hurtowni danych

GPW planuje też stworzenie w ramach projektu GPW Data – nowych standardów raportowania informacji giełdowych i hurtownię danych giełdowych do przetwarzania ich z pomocą technologii big data i sztucznej inteligencji (AI), poinformował Tomasz Wiśniewski z GPW.

– Uważamy, że GPW Data to odpowiedź na potrzeby rynku. Nowe standardy raportowania mają zapewnić generowanie szybszych i pewniejszych raportów – powiedział Wiśniewski podczas prezentacji strategii #GPW2022.

Wśród nowych inicjatyw strategicznych GPW zapowiedziała wprowadzenie standardów raportowania biznesowego pozwalających na automatyczne przetwarzanie danych i obniżenie kosztów raportowania przez spółki.

Zapowiedział również budowę repozytorium – hurtowni bazy danych spółek i informacji giełdowych.

Dietl: celem giełdy utrzymanie 60 proc. wskaźnika wypłat dywidendy w 2020 roku>>

– Będzie to baza do przetwarzania danych giełdowych z wykorzystaniem big data; budowę narzędzi wspierających inwestowanie – przetwarzaniem danych, szeregów czasowych z wykorzystaniem również sztucznej inteligencji. Jesteśmy przekonani, że to trendy, w których GPW powinna uczestniczyć – podkreślił przedstawiciel GPW.

Według planów giełdy, implementacja narzędzi bazujących na AI ma wspierać inwestorów uczestniczących w obrocie przy analizie danych giełdowych i finansowych.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst – rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: