Grecja podzieli niemieckich wyborców

Komentarze ekspertów

W środę uwagę inwestorów przyciągnęły informacje napływające zza Odry.

W środę uwagę inwestorów przyciągnęły informacje napływające zza Odry.

Sesja rozpoczęła się od publikacji danych o niemieckim indeksie zaufania konsumentów GfK, którego wartość spadła we wrześniu do 6.9 pkt. W obliczu zbliżających się wyborów parlamentarnych w Niemczech, powrócił również temat pomocy pogrążonym w kryzysie państwom Unii.

W ubiegłym tygodniu minister finansów Niemiec przyznał, że Grecja - jeden z największych eurobankrutów - będzie potrzebowała trzeciego pakietu kredytowego. Na jego
słowa zdecydowanie zareagowała kanclerz Angela Merkel. W czasie swojego wczorajszego wystąpienia w Rendsburgu stwierdziła, że przyjęcie  Grecji do strefy euro było błędem, leżącym u podstaw aktualnym problemów ekonomicznych całego regionu. Do tej pory w ramach dwóch kredytowych pakietów ratunkowych Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy udostępniły Grecji łącznie 237 mld euro. Zza Oceanu napłynęły natomiast nowe informacje o sytuacji na amerykańskim rynku nieruchomości, gdzie w poprzednim miesiącu znacząco spadła ilość sprzedanych domów na rynku pierwotnym.

Dzisiejsza sesja zostanie zdominowana przez informacje płynące z rynku pracy. Rano poznamy dynamikę stopy bezrobocia w Niemczech, natomiast popołudniu zza Oceanu napłyną cotygodniowe informacje dotyczące sumy złożonych wniosków o zasiłki oraz ilości osób deklarujących się jako bezrobotne. W USA opublikowane zostaną również dane dotyczące PKB w II kwartale.

dr Maciej Jędrzejak
Saxo Bank

Udostępnij artykuł: