Grecy nie chcą dalszej pomocy finansowej

Komentarze ekspertów

Początek tygodnia został zdominowany przez informacje napływające z Brukseli, gdzie odbyło się spotkanie ministrów finansów państw strefy euro, podczas którego dyskutowano o warunkach dalszego wsparcia finansowego Grecji.

“Ogólne podejście w Eurogrupie jest takie, że najlepszym sposobem, aby pójść do przodu, byłoby wystąpienie przez greckie władze z wnioskiem o przedłużenie programu” – powiedział w trakcie konferencji prasowej szef Eurogrupy, Jeroen Dijsselbloem. Grecy w dalszym ciągu nie zgadzają się jednak na część warunków zaproponowanych przez unijnych kredytodawców. Brak porozumienia w sprawie przedłużenie programu pomocowego w negatywny sposób odbił się na nastrojach panujących na europejskich parkietach, gdzie w poniedziałek obserwowaliśmy spadki większości głównych indeksów – niemiecki DAX zniżkował o 0.37%, podczas gdy CAC40 zakończył sesję z wynikiem -0.16%.

150217.wakeup.550x

Rano uwagę inwestorów przyciągnęły informacje na temat wysokości indeksu instytutu ZEW obrazującego aktualne nastroje panujące wśród niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych. W ciągu dnia zostaną natomiast opublikowane dane o dynamice zatrudnienia (prognoza 1.5% r/r) oraz wynagrodzenia (prognoza 3.2% r/r) w Polsce.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska

Udostępnij artykuł: