Grecy twardo obstają przy swoim

Komentarze ekspertów

Tak jak wcześniej zakładano Grecja złożyła formalny wniosek o pomoc z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego. Ateny oczekują finansowania przez kolejne 3 lata. Na tę chwilę w Grecji przedłuża się czas zamknięcia banków, na pewno będą nieczynne jeszcze dzisiaj, prawdopodobnie też jutro, czyli tym samym do końca tygodnia.

Tak jak wcześniej zakładano Grecja złożyła formalny wniosek o pomoc z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego. Ateny oczekują finansowania przez kolejne 3 lata. Na tę chwilę w Grecji przedłuża się czas zamknięcia banków, na pewno będą nieczynne jeszcze dzisiaj, prawdopodobnie też jutro, czyli tym samym do końca tygodnia.

Zaskoczeniem jest to, że minister finansów Grecji obiecał realizację programu reform i to już od przyszłego tygodnia. Reformy mają także objąć system podatkowy i emerytalny, to istotna zmiana ponieważ dotychczas to były sfery największych rozbieżności z wierzycielami.

Szczegółowy program reform zostanie przedstawiony przez premiera Alexisa Ciprasa dzisiaj lub najpóźniej jutro. Wiadomym jest, że zbytnio wierzycielom nie może ustępować. W końcu 60% Greków wyraziło poparcie dla jego działań. Pokajanie się przed wierzycielami mogłoby oznaczać spadek zaufania wśród społeczeństwa, które obdarzyło go sporym kredytem zaufania.

Grecja ma na zakończenie negocjacji czas tylko do niedzieli. Syriza, aby otrzymać pomoc musi tak naprawdę zrzec się stanowiska, o które walczyła ostatnie 5 miesięcy, i w końcu podjąć się trudnych reform. Patrząc na ostatnie wydarzenia trudno się spodziewać, by coś takiego miało miejsce. I na nic zdają się groźby wierzycieli mówiące o tym, że plan wyjścia ze strefy euro Grecji już jest gotowy. Wiadomo, że straty poniosłyby obie strony, mimo wszystko jednak po wyjściu z unii monetarnej najwięcej straciliby Grecy. Hellada chyba nie zdaje sobie sprawy, że tym razem brak porozumienia będzie oznaczał koniec dostarczania płynności finansowej dla greckich banków.

W całym tym zamieszaniu sporo traci polska waluta. Niestety nikt już nie pamięta o rekordowo niskim bezrobociu. Gospodarka polska ma się bardzo dobrze, RPP na dzisiejszym posiedzeniu podniósł prognozy makroekonomiczne, zakładając choćby wyższe tempo wzrostu PKB. Mimo że ekspozycja polskiej gospodarki na kryzys grecki jest znikoma, złotówka jest pod presją. Inwestorzy w takich sytuacjach odchodzą od rynków rozwijających. Mimo to w sytuacji niepomyślnego rozwiązania w niedzielę, polska waluta nie powinna już stracić wiele na wartości.

Dzisiejszy kalendarz nie jest zbyt bogaty. Co prawda o 13 Bank Anglii przedstawi decyzję co do wysokości stóp procentowych, sensacji jednak być nie powinno i polityka monetarna powinna zostać bez zmian. Warto jeszcze zwrócić uwagę o 14.30 na liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych z amerykańskiej gospodarki.

EUR/PLN
Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 08.04.2015 do 09.07.2015

150709.eur

Kurs EUR/PLN po osiągnięciu minimów na 3,9700 utworzył trend wzrostowy. Oporem dla wzrostów jest ostatnie maksimum na 4,2400. Wsparciem jest linia łącząca minima lokalne na 4,1850.

CHF/PLN
Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 08.04.2015 do 09.07.2015

150709.chf

Kurs CHF/PLN od początku marca utworzył trend wzrostowy. Dotychczas okolice 4zł były skutecznym oporem dla dalszych wzrostów kursów, jednakże problemy Grecji spowodowały, że poziom ten został wyraźnie przekroczony. Poprzedni opór na 4,0500 został przebity a kurs powoli ustanawia kolejne coraz bardziej niepokojące maksima. Wsparciem jest psychologiczna wartość 4zł a dalej dolne ograniczenie formacji na poziomie 3,9700.

USD/PLN
Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 08.04.2015 do 09.07.2015

150709.usd

Kurs USD/PLN podobnie jak inne waluty wystrzelił do góry. Opór stanowić będzie maksimum na poziomie 3,8500. W przypadku ruchu w dół wsparciem będzie dotychczasowa linia oporu przebiegająca w okolicach 3,8150 a następnie dolne ograniczenie kanału na 3,7250.

GBP/PLN
Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 08.04.2015 do 09.07.2015

150709.gbp

Kurs GBP/PLN znajduje się w szerokim kanale wzrostowym. W przypadku ruchu w dół wsparciem jest dolne ograniczenie kanału na 5,8300 a następnie 38,2% zniesienie Fibonacciego na 5,7700. Dla ruchu w górę oporem jest maksimum na 5,9800 a następnie górne ograniczenie kanału na 6,0100.

Krzysztof Pawlak
dealer walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Udostępnij artykuł: