Grecy ulegną?

Komentarze ekspertów

Choć wczorajszy szczyt w Brukseli nie przyniósł spodziewanych efektów, a więc pełnego porozumienia w sprawie wdrożenia niezbędnych reform w Grecji, europejscy przywódcy z umiarkowanym optymizmem spoglądają w najbliższą przyszłość. Zarówno Donald Tusk, jak i Jean-Claude Juncker, podkreślają, że wczorajsze propozycje premiera Ciprasa są solidną podstawą merytoryczną do dalszych negocjacji.

Ostatnie godziny pokazały, że wszystkie strony są w pełni zaangażowane by znaleźć porozumienie. Nowe greckie propozycje przedstawione trzem instytucjom są pozytywnym krokiem –  skomentował Tusk.

Według informacji napływających z Brukseli, Grecy zgodzili się na szereg nowych regulacji mających w założeniu zwiększyć wpływy do budżetu, a tym samym uratować Helladę przed bankructwem. Rozszerzenie 23 proc. stawki VAT na kolejne produkty i usługi, zwiększenie podatku od zysku przedsiębiorstw do 29 proc, rozbudowanie podatku od luksusu – to tylko niektóre zobowiązania, które – teoretycznie – przyjął na siebie Cipras. Grecki optymizm udzielił się również inwestorom: Po spotkaniu ministrów finansów państw strefy euro (poprzedzającym główny szczyt z udziałem liderów krajów Eurostrefy), giełdy na Starym Kontynencie wykazywały niezwykle pozytywne nastroje – najważniejsze indeksy na frankfurckim oraz paryskim parkiecie wzrosły o ok. 4 proc., natomiast w Londynie o prawie 
2 proc.

Dzisiejsza sesja to kolejny dzień wyczekiwania europejskich inwestorów na ostateczne rozwiązanie greckich problemów. Szef KE Jean-Claude Juncker poinformował bowiem, że już jutro odbędzie się kolejne spotkanie ministrów finansów państw strefy euro, na którym zapaść mają konkretne już decyzje. Oby.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska

Udostępnij artykuł: