Grupa Europa: prawie 40-procentowy wzrost sprzedaży i 144 mln zysku netto

Finanse i gospodarka

Grupa Ubezpieczeniowa Europa, działająca na rynku życiowym i majątkowym, zebrała w 2012 r. w sumie ponad 6 mld. zł składki (wg PSR) i wypracowała niemal 144 mln. zł zysku netto (wg MSR). Po przejęciu przez Talanx i Meiji Yasuda Europa wdraża nową strategię biznesową, która pozwoli na dalszy, dynamiczny rozwój obecnych i nowych segmentów działalności.

Grupa Ubezpieczeniowa Europa, działająca na rynku życiowym i majątkowym, zebrała w 2012 r. w sumie ponad 6 mld. zł składki (wg PSR) i wypracowała niemal 144 mln. zł zysku netto (wg MSR). Po przejęciu przez Talanx i Meiji Yasuda Europa wdraża nową strategię biznesową, która pozwoli na dalszy, dynamiczny rozwój obecnych i nowych segmentów działalności.

Miniony rok przyniósł zmiany w sytuacji makroekonomicznej i otoczeniu rynkowym, z którymi musiały zmierzyć się wszystkie instytucje finansowe w Polsce. Choć sektor finansowy odczuł skutki spowolnienia gospodarczego, spółki Grupy Europa osiągnęły bardzo dobre wyniki. TU Europa S.A. zebrało 378 mln. zł składki (wg PSR i MSR) oraz wypracowało blisko 67 mln. zł zysku. TU na Życie Europa S.A. sprzedało polisy za 2,4 mld. zł (wg PSR i odpowiednio 594 mln. zł wg MSR) oraz zarobiło prawie 60 mln. zł. W sumie obie firmy zwiększyły łączny przypis (wg MSR) o prawie 40 proc. Skonsolidowany przypis sięgający 6 mld. zł  oraz wynik (wg MSR) Grupy Europa obejmuje także spółki zależne tj. głównie Open Life TU Życie S.A oraz rozpoczynające dopiero działalność na Ukrainie spółki Europa.ua.

- Oprócz wciąż największego przypisu generowanego przez spółki życiowe w segmencie produktów ubezpieczeniowych z elementem inwestycyjnym najintensywniejsze wzrosty sprzedaży w spółce majątkowej wypracowaliśmy w zakresie ubezpieczeń dla małych i średnich przedsiębiorstw. Przypis  tylko w tej drugiej kategorii wzrósł aż o 50 proc. Przedsiębiorcy coraz bardziej doceniają ochronę ubezpieczeniową, która zdejmuje z nich ciężar ryzyka prowadzonego biznesu. Posiadamy w tym zakresie bardzo atrakcyjną i innowacyjną ofertę produktową - mówi Jacek Podoba, Prezes Grupy Ubezpieczeniowej Europa.

TU Europa S.A. dwukrotnie zwiększyła także przypis ze sprzedaży ubezpieczenia ochrony prawnej. W obu spółkach Europy bardzo dużą sprzedaż przyniosły ubezpieczenia do krótkoterminowych produktów bankowych: kredytów ratalnych i gotówkowych.

- Ten segment w dużej mierze zrekompensował nam mniejszą sprzedaż ubezpieczeń dostępnych wraz z kredytami hipotecznymi, których udzielanie w ubiegłym roku zostało mocno wyhamowane - komentuje Jacek Podoba.

Minione 12 miesięcy to czas dynamicznych zmian w firmie. W czerwcu sfinalizowana została transakcja przejęcia Europy przez globalnych graczy ubezpieczeniowych Talanx i Meiji Yasuda. Operacja istotnie wzmocniła pozycję Grupy Europa na polskim rynku ubezpieczeniowym. Oznacza to perspektywę dalszego dynamicznego rozwoju poprzez wykorzystanie siły kapitałowej i potencjału nowych strategicznych akcjonariuszy. W wyniku zmian Europa stała się częścią drugiej największej grupy ubezpieczeniowej w Polsce.

W ubiegłym roku Europa mocno rozbudowała relacje z partnerami biznesowymi i współpracuje już z 30 bankami, liczną grupą pośredników, ponad 1000 biur podróży oraz udziela gwarancji  ubezpieczeniowych niemal 170 touroperatorom.

W czerwcu Europa, jako drugi polski ubezpieczyciel, otrzymała zezwolenie na prowadzenie działalności na Ukrainie w zakresie ubezpieczeń majątkowych i życiowych poprzez spółki zależne Europa.ua. Spółki rozpoczęły już aktywność biznesową, oferując 11 produktów we współpracy z 3 bankami.

Eksperci Europy uczestniczyli także w licznych inicjatywach służących podnoszeniu standardów funkcjonowania rynku finansowego w Polsce. Pracowali m.in. nad III rekomendacją Dobrych Praktyk Bancassurance dot. ubezpieczeń inwestycyjnych lub oszczędnościowych, która weszła w życie na początku 2013 r.

Źródło: Grupa Ubezpieczeniowa Europa

Udostępnij artykuł: