Grupa G20 ogłosiła koniec podwyżek cen żywności

Finanse i gospodarka

16 czerwca podczas konferencji prasowej Minister gospodarki Waldemar Pawlak zapowiedział, że ceny żywności będą spadać. "Spodziewamy się tego w czerwcu" - powiedział. Wczoraj w Paryżu odbyło się spotkanie ministrów rolnictwa grupy G20 (zrzeszającej 19 państw świata i Unię Europejską), którzy zapowiedzieli większą kontrolę nad wzrostem cen żywności.

To „historyczne” porozumienie, jak mówi się o efektach wczorajszego spotkania, zakłada powstanie komórki o nazwie Forum Szybkiej Reakcji, które tworzyć będą wysocy przedstawiciele grupy G20. Głównym zadaniem Forum ma być „błyskawiczne działanie, by zapobiec lub łagodzić światowe kryzysy związane z cenami żywności”, które w ostatnich miesiącach gwałtownie poszybowały w górę.

Grupa G20 – członkami jest 19 państw (Arabia Saudyjska, Argentyna, Australia, Brazylia, Chiny, Francja, Indie, Indonezja, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Meksyk, Niemcy, Republika Południowej Afryki, Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja, Wielka Brytania, Włochy) oraz Unia Europejska. Powołana w 1999 r. ma za zadanie podejmowanie zagadnień wspólnej polityki finansowej. Członkowie G20 spotykają się raz do roku, a ich reprezentantami są ministrowie finansów.

Podjęto również decyzję o zwiększeniu przejrzystości zasobów rolnictwa na całym świecie. Po początkowych sprzeciwach Indii i Chin postanowiono utworzyć bazę danych o nazwie AMIS. W sytuacji, w której kraj nie wyrazi zgody na udostępnienie danych o swych zasobach, grupa G20 nie przewidziała żadnych konsekwencji.

Paryski tekst zawiera także zobowiązanie wsparcia dla światowej produkcji rolnej oraz wspólnej międzynarodowej aktywności w sytuacji zaistnienia kryzysów żywnościowych.

Udostępnij artykuł: