GUS: Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej w marcu w dół

Gospodarka

Wykres obrazujący spadek
Fot. Pixabay.com

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) spadł o 0,8 pkt proc. m/m i wyniósł plus 5,4 pkt (i wzrósł o 7,4 pkt proc. r/r), wynika z badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) i Narodowy Bank Polski (NBP), opublikowanych przez GUS.

#GUS: Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej spadł o 0,8 pkt proc. m/m i wyniósł plus 5,4 pkt (i wzrósł o 7,4 pkt proc. r/r) #BWUK @GUS_STAT

“Wśród składowych wskaźnika, niższą wartość odnotowano przede wszystkim dla ocen przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadki odpowiednio o 3,1 i 3 pkt proc.). Natomiast poprawiły się oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego i obecnej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrosty odpowiednio o 1,4 i 0,5 pkt proc.)” – czytamy w komunikacie.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej również w dół

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, spadł o 1,3 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca (ale wzrósł o 7,1 pkt r/r) i ukształtował się na poziomie plus 2,9, podano także.

Pogarszające się oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju

“Na spadek wartości wskaźnika wpłynęły głównie pogarszające się oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy (spadki odpowiednio o 3,1 i 2,8 pkt proc.). Wyższą wartość niż przed miesiącem odnotowano dla oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (wzrost o 1,4 pkt proc.)” – czytamy dalej w komunikacie.

Od stycznia 2004 r. badanie koniunktury konsumenckiej prowadzone jest z częstotliwością miesięczną – jako badanie wspólne GUS i NBP. W tym miesiącu przeprowadzono 1 362 wywiady w okresie 5-14 marca 2018 r. (w tym 73 metodą CATI).

Źródło: ISBNews

 

Udostępnij artykuł: