GUS: ceny rosną. Inflacja przyspieszyła do 1,6 proc. rdr w kwietniu

Gospodarka

Stos monet na tle wykresu
Fot. stock.adobe.com/Andrey Popov Background

Inflacja konsumencka wyniosła 1,6% w ujęciu rocznym w kwietniu 2018 r. (wobec 1,3% r/r w marcu), podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,5% w kwietniu.

#GUS: w stosunku do poprzedniego miesiąca #ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,5% w kwietniu #inflacja @GUS_STAT

“W kwietniu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie transportu (o 2,4%), odzieży i obuwia (o 2,9%) oraz żywności (o 0,4%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,2 pkt proc., 0,15 pkt proc. i 0,09 pkt proc. Niższe ceny w zakresie łączności (o 0,6%) obniżyły ten wskaźnik o 0,03 pkt proc.” – czytamy w komunikacie.

Poniżej zmiany % wskaźnika CPI w kwietniu w ujęciu r/r

% r/r
Ogółem 1,6
   Żywność i napoje bezalkoholowe 4,1
   Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe 1,7
Odzież i obuwie -3,8
   Użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii 2
   Wyposażenie  mieszkania  i  prowadzenie gospodarstwa domowego 0,5
Zdrowie 1,4
Transport -0,1
Łączność 0,1
Rekreacja i kultura 0,9
Edukacja 2,1
Restauracje i hotele 2,8
Inne towary i usługi -0,7

Konsensus rynkowy wynosił 1,6% r/r. Według ogłoszonego wcześniej pierwszego szacunku GUS, inflacja CPI wyniosła 1,6% w ujęciu rocznym w kwietniu br.

Inflacja przyspiesza, bo drożeją paliwa i żywność

W styczniu, lutym i marcu br. inflacja spadała, zauważa Zbigniew Maciąg, ekspert Konfederacji Lewiatan w komentarzu do danych GUS. W kwietniu seria spadkowa została przerwana, przede wszystkim za sprawą wyższych cen paliw do prywatnych środków transportu, które podwyższyły wskaźnik inflacji o 0,14 pkt proc. W ubiegłym miesiącu, w porównaniu z marcem, najbardziej wzrosły ceny w transporcie (o 2,4 proc.), odzieży i obuwia (o 2,9 proc.) i żywności (o 0,4 proc.).

Wzrost cen paliw na stacjach benzynowych obserwowaliśmy już w ostatnim tygodniu marca, ale nie przełożył się on na wyższą inflację w tym  miesiącu. W kwietniu ten wpływ był już bardzo widoczny. Benzyna podrożała, w stosunku do marca o 2,8 proc., olej napędowy o 3,3 proc. A ceny usług transportowych wzrosły aż o 7,7 proc.

 Ceny paliw najwyższe od prawie trzech lat

Ceny paliw są najwyższe od prawie trzech lat. Benzyna już na większości stacji benzynowych kosztuje ponad 5 zł za litr. Główną przyczyną coraz wyższych rachunków, które muszą płacić kierowcy za benzynę, jest drożejąca ropa naftowa. Jej ceny na giełdzie w Londynie są najwyższe od ponad trzech lat i powoli zbliżają się do 80 dolarów za baryłkę. To efekt zerwania przez USA porozumienia nuklearnego z Iranem. Kierowcom nie pomaga słabnący złoty. Spadek kursu złotego wobec dolara jeszcze bardziej przyspiesza wzrost cen paliw.

Z drożyzną na stacjach benzynowych szybko się nie pożegnamy. Ceny paliw nadal mogą rosnąć, tym bardziej, że poza skomplikowaną sytuacją międzynarodową, zbliżają się wakacje i wyjazdy urlopowe, co przełoży się  na większy popyt na benzynę i tym samym coraz wyższe ceny. W maju benzyna dalej drożeje i jej ceny na pewno podbiją wskaźnik inflacji w tym miesiącu.

Na kwietniowy wskaźnik cen i towarów konsumpcyjnych znaczący wpływ miały też rosnące w stosunku do marca ceny odzieży (o 2,4 proc.) i obuwia (o 4,2 proc.), związane z wiosennymi już zakupami, a także żywności (o 0,4 proc.), szczególnie warzyw (wzrost o 2,7 proc.) i mięsa.

W maju inflacja, ze względu na drogie paliwa, coraz wyższe ceny warzyw, ale także sytuację na rynku pracy, gdzie wielu firmom doskwiera brak pracowników i muszą podnosić wynagrodzenia, przez co rośnie popyt konsumpcyjny i ceny, może być jeszcze wyższa, ale  nie przekroczy 2 proc.

Wyższa inflacja nie będzie miała wpływu na  decyzję Rady Polityki Pieniężnej o stopach procentowych. Do końca roku, a być może i w przyszłym roku podwyżki nie będzie.

Źródło: ISBnews/Konfederacja Lewiatan

 

Udostępnij artykuł: