GUS: inflacja przyspieszyła do 2 proc. rdr w czerwcu. Po wakacjach wyhamuje?

Gospodarka

Inflacja konsumencka wyniosła 2,0% w ujęciu rocznym w czerwcu 2018 r. (wobec 1,7% r/r w maju), podał Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,1% w czerwcu.

Ręka układająca stos z pieniędzy na tle wykresów
Fot. stock.adobe.com/hin255

Inflacja konsumencka wyniosła 2,0% w ujęciu rocznym w czerwcu 2018 r. (wobec 1,7% r/r w maju), podał Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,1% w czerwcu.

#GUS: w stosunku do poprzedniego miesiąca #ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,1% w czerwcu #inflacja @GUS_STAT

"W czerwcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie transportu oraz rekreacji i kultury (po 0,9%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,08 pkt proc i 0,06 pkt proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 1,4%) oraz żywności (o 0,3%) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o: 0,07 pkt proc. i 0,06 pkt proc." - czytamy w komunikacie.Czytaj także: Wzrost cen żywności najwolniejszy od grudnia 2016 r. >>>W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie transportu (o 8,6%) oraz żywności (o 2,8%) i mieszkania (o 1,8%) podwyższyły wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych odpowiednio o: 0,73 pkt proc., 0,62 pkt proc. i 0,46 pkt proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 4,2%) obniżyły ten wskaźnik o 0,23 pkt proc., podano także. Zmiany % wskaźnika CPI w czerwcu w ujęciu r/r 
% r/r
Ogółem2,0
   Żywność i napoje bezalkoholowe2,7
   Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe1,8
Odzież i obuwie-4,2
Użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii2,1
   Wyposażenie  mieszkania  i  prowadzenie gospodarstwa domowego0,5
Zdrowie2,2
Transport8,6
Łączność-1,6
Rekreacja i kultura0,7
Edukacja2,2
Restauracje i hotele2,9
Inne towary i usługi-0,9
Konsensus rynkowy wynosił 1,9% r/r.

Szybszego wzrostu cen towarów i usług możemy się spodziewać także w lipcu, a być może i w sierpniu, ale inflacja nie powinna  znacząco przekroczyć 2 proc., prognozuje Zbigniew Maciąg, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan. Nie wiadomo, jak na ceny żywności wpłynie susza, z którą walczą rolnicy prawie w całej Polsce, a także co wydarzy się na międzynarodowym rynku ropy naftowej. Po wakacjach inflacja powinna wyhamowywać, uważa ekspert.

Zła wiadomość dla posiadaczy lokat bankowych

Ze wzrostu inflacji nie cieszą się posiadacze lokat w bankach. Wiosną, przy niskiej inflacji,  ich pieniądze, przestały  tracić na wartości, ponieważ realne oprocentowanie lokat jedno i trzymiesięcznych było dodatnie i mogli liczyć chociaż na minimalny zysk. Teraz, przy 2 proc. inflacji wiele depozytów realnie przynosi straty, ponieważ banki nie są skore do podwyższania ich oprocentowania. Nie ma też co liczyć, że zachęci ich do tego Rada Polityki Pieniężnej. Mimo, że inflacja rośnie, na podwyżkę stóp procentowych się nie zanosi, przynajmniej w perspektywie roku, a może i dłużej.

Źródło: ISBnews

 
Udostępnij artykuł: