GUS: inflacja spowolniła do 1,9 proc. rdr w styczniu. Najbardziej podrożały żywność, napoje i wyroby tytoniowe

Gospodarka

Inflacja konsumencka wyniosła 1,9% w ujęciu rocznym w styczniu 2018 r. (wobec 2,1% r/r w grudniu 2017 r.), podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Stos monet
Fot. Pixabay.com

Inflacja konsumencka wyniosła 1,9% w ujęciu rocznym w styczniu 2018 r. (wobec 2,1% r/r w grudniu 2017 r.), podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

 

#GUS #inflacja konsumencka wyniosła 1,9% w ujęciu rocznym w styczniu 2018 r., wobec 2,1% r/r w grudniu 2017 r.

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,3% w styczniu, podał też GUS."Najbardziej podrożały żywność i napoje bezalkoholowe i alkoholowe oraz wyroby tytoniowe - średnio o 1,1% [m/m]" - czytamy w komunikacie.

Zmiany % wskaźnika CPI w styczniu w ujęciu r/r

% r/r
Ogółem1,9
Żywność, napoje bezalkoholowe i alkoholowe oraz wyroby tytoniowe:4,1
Odzież i obuwie-4,3
Mieszkanie1,7
Zdrowie1,7
Transport-1,1

Dane o styczniowej inflacji są niepełne i mają charakter wstępny ze względu na coroczną rewizję wag w koszyku inflacji, zwraca uwagę Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole w komentarzu. "Jednocześnie opublikowana w tym roku struktura inflacji w styczniu obejmuje mniej kategorii niż rok temu, co jeszcze bardziej ogranicza możliwości wnioskowania na podstawie danych. Pełne dane o wzroście cen w poszczególnych kategoriach w styczniu i lutym br., w tym zrewidowany wskaźnik inflacji w styczniu, zostaną opublikowane w marcu" - wyjaśnia ekspert.Czytaj także: Ceny żywności "zjadają" dochody Polaków >>>

Niższa dynamika cen żywności obniżyła inflację

"Szacujemy, że głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku spadku inflacji (o ok. 0,1 pp.) była niższa dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych (ok. 4,9% r/r w styczniu wobec 5,4% w grudniu). Uważamy, że obniżenie rocznego tempa wzrostu cen żywności miało szeroki zakres i zostało odnotowane m.in. w kategoriach "oleje i tłuszcze”, "mięso”, "mleko, sery, jaja”, "owoce”, "warzywa” oraz "cukier”. Do spadku inflacji przyczyniła się również najprawdopodobniej niższa dynamika cen nośników energii związana z efektami wysokiej bazy sprzed roku. Szacujemy, że w styczniu roczna dynamika cen paliw pozostała na poziomie zbliżonym do grudniowego. Uważamy, że w kierunku wzrostu inflacji oddziaływała natomiast inflacja bazowa, która zgodnie z naszymi szacunkami wyniosła 1,0% r/r w styczniu wobec 0,9% w grudniu" - czytamy w komentarzu Credit Agricole.

Ceny będą rosnąć coraz wolniej

"W kolejnych miesiącach oczekujemy kontynuacji spadku dynamiki cen żywności oraz paliw przy umiarkowanym wzroście inflacji bazowej. Wsparcie dla takiej oceny stanowi obserwowany w ostatnich tygodniach silny spadek cen ropy naftowej na światowym rynku. Od 25 stycznia br. cena ropy Brent obniżyła się o ok. 13% do nieznacznie poniżej 62 USD za baryłkę powracając do poziomu z listopada ub. r. W efekcie prognozujemy, że inflacja w 2018 r. zmniejszy się do 1,7% w 2018 r. wobec 2,0% w 2017 r. (por. MAKROmapa z 11.12.2017). Stanowi to wsparcie dla naszego scenariusza, zgodnie z którym RPP utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie do połowy 2019 r.", podsumowuje Jakub Olipra w komentarzu do danych GUS.

Źródło: ISBnews/Informacja prasowa Credit Agricole

 
Udostępnij artykuł: