GUS: inflacja w listopadzie wzrosła o 3 proc. rdr, co podrożało najbardziej?

Gospodarka

Inflacja konsumencka wyniosła 3% w ujęciu rocznym w listopadzie 2020 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,1% w listopadzie, podał też GUS.

Wykres i pieniądze
Fot. stock.adobe.com/nattanan

Inflacja konsumencka wyniosła 3% w ujęciu rocznym w listopadzie 2020 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,1% w listopadzie, podał też GUS.

Wzrost cen usług wyniósł 7,8% r/r, a towarów sięgnął 1,3% r/r.

W listopadzie br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie restauracji i hoteli (o 1%), mieszkania (o 0,2%) oraz łączności (o 1,0%), które podwyższyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,06 pkt proc. i po 0,04 pkt proc.

"Niższe ceny w zakresie odzieży i obuwia (o 1,2%), żywności (o 0,1%) i transportu (o 0,2%) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,06 pkt proc. i po 0,02 pkt proc." - czytamy w komunikacie.

Czytaj także: BIEC: Wskaźnik Przyszłej Inflacji w grudniu w górę, większe obawy o wzrost cen >>>

"W porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 6,1%), żywności (o 2%) oraz restauracji i hoteli (o 5,8%) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,48 pkt proc., 0,47 pkt proc. oraz 0,36 pkt proc. Niższe ceny w zakresie transportu (o 4,4%) oraz odzieży i obuwia (o 3,4%) obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,42 pkt proc. i 0,17 pkt proc." - czytamy dalej.

Czytaj także: Tempo wzrostu cen usług najwyżej od 2001 roku >>>

Poniżej zmiany % wskaźnika CPI w listopadzie w ujęciu r/r

 % r/r
Ogółem 3
   Żywność i napoje bezalkoholowe2
   Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe4,3
Odzież i obuwie-3,4
Użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii7,4
   Wyposażenie  mieszkania  i  prowadzenie gospodarstwa domowego1,8
Zdrowie5,2
Transport-4,4
Łączność5,5
Rekreacja i kultura3
Edukacja5,7
Restauracje i hotele5,8
Inne towary i usługi 3,7

Konsensus rynkowy wyniósł w listopadzie 3% r/r.

W szybkim szacunku danych GUS podał, że inflacja wyniosła 3% w ujęciu rocznym w listopadzie br. (wobec 3,1% r/r w październiku).

W listopadzie inflacja bazowa wciąż na podwyższonym poziomie, głównie za sprawą rosnących cen usług

Struktura odczytu CPI potwierdza, że inflacja bazowa w listopadzie wciąż utrzymywała się na podwyższonym poziomie, głównie za sprawą rosnących cen usług - oceniają ekonomiści, komentując wtorkowy odczyt GUS. Ekonomiści szacują, że inflacja bazowa w listopadzie wyniosła 4,3 proc.

ING BANK ŚLĄSKI:

"GUS w ostatecznym odczycie potwierdził wstępny szacunek, zgodnie z którym inflacja CPI we listopadzie wyniosła 3,0 proc. rdr wobec 3,1 proc. rdr w październiku. W kierunku niższej rocznej dynamiki cen działały ceny żywności. Lekko niższa była dynamika cen energii, ceny paliw w ujęciu rdr nie zmieniły się względem października. Struktura CPI potwierdza, że w listopadzie utrzymał się wysoki poziom inflacji bazowej, który szacujemy na 4,3 proc. rdr wobec 4,2 proc. rdr w październiku.

Utrzymująca się wysoka inflacja bazowa to przede wszystkim efekt rosnących cen usług, gdzie inflacja listopadzie przyspieszyła do 7,8 proc. rdr wobec 7,3 proc. w październiku. W ujęciu rocznym przyspieszył wzrost opłat za wywóz śmieci. GUS ponownie odnotował wysoki wzrost cen usług telekomunikacyjnych, 6,2 proc. rdr wobec 5,2 proc. rdr w październiku. Wciąż wysokie pozostają też ceny usług wymagających bliskiego kontaktu (lekarskie, stomatologiczne, fryzjerskie, czy kosmetyczne). To efekt kompensowania kosztów zwiększonych wymogów sanitarnych i wciąż mocnego popytu.

W I kw. przyszłego roku, w związku z efektami bazy dla paliw i żywności, wzrost cen zwolni do ok. 2,5 proc. rdr, jednak w całym 2021 r. ceny średnio zwiększą się o 2,8 proc. rdr. Ważnym czynnikiem wyższej inflacji będzie wzrost cen administrowanych. Szacujemy, że same koszty energii dla gospodarstw domowych będą wyższe o ok. 10 proc. Złożą się na to opłaty mocowa i OZE oraz wyższe ceny energii wytworzonej. Podbije to przyszłoroczny CPI o co najmniej 0,4 pkt proc. Dodatkowo mamy podatek cukrowy, wzrost opłat za wywóz śmieci, który może sięgnąć średnio 40 proc., czy podatek handlowy, które łącznie mogą podbić ceny o kolejne ok. 0,6 pkt proc.".

MONIKA KURTEK, BANK POCZTOWY:

"Listopad był kolejnym z rzędu miesiącem istotnego przyspieszenia wskaźnika cen usług, do 7,8 proc. rdr z 7,3 proc. rdr w październiku. Jest to poziom już naprawdę bardzo wysoki i coraz drastyczniej odbiegający od poziomu wskaźnika cen towarów, który w listopadzie obniżył się do 1,3 proc. rdr z 1,5 proc. rdr w poprzednim miesiącu. Niestety w przypadku cen usług nie widać perspektyw ich spadków.

Ostatni miesiąc br. przyniesie obniżkę wskaźnika CPI w okolice 2,5 proc. rdr, głównie za sprawą efektów statystycznych (wysokie odczyty inflacji w końcu 2019 r.). Bardzo wysoka baza odniesienia z początku br., gdzie inflacja przekraczała 4,0 proc. rdr, powinna zaowocować jej dalszą obniżką na początku 2021 r. Skala tej zniżki będzie jednak ograniczona ze względu na wchodzące z początkiem roku podwyżki cen i opłat, m.in. opłaty cukrowej, opłaty mocowej, podwyżek cen energii. W styczniu będzie miała także miejsce podwyżka płacy minimalnej, o 7,7 proc., co dalej podbijać będzie ceny usług. W całym 2021 r. wskaźnik CPI wyniesie około 2,5 proc.".

JAKUB RYBACKI, PIE:

"GUS potwierdził, że inflacja CPI w listopadzie utrzymała się na poziomie 3 proc. rdr. Dane wskazują na nieco mniejszy wzrost cen żywności (2 proc. rdr). Zmiany te rekompensował jednak wzrost cen telekomunikacji, ubezpieczeń oraz usług hotelowych i gastronomicznych.

Spodziewamy się, że inflacja zanotuje spadek w I kw. 2021 r. Szacujemy, że najniższy wynik osiągnięty zostanie w lutym – w tym okresie CPI dalej będzie jednak przekraczać 2 proc. rdr z uwagi na większy wzrost cen energii elektrycznej. Złożą się na to dwa czynniki. Konsumenci zapłacą nową opłatę mocową. Dodatkowo Urząd Regulacji Energetyki (URE) zadecydował o podwyżce taryf dla gospodarstw domowych o 3,6 pkt. proc. W efekcie wysokość rachunków gospodarstw domowych wzrośnie o około 10 proc.".

MBANK:

"A jednak niespodzianka na inflacji. Odczyt z pełnego koszyka na poziomie 3,0 proc. rdr, ale inflacja bazowa ani się nie stabilizuje, ani nie spowalnia - rośnie do 4,3 proc. "Zasługa" skoków w łączności oraz restauracjach i hotelach o 1 proc. mdm.

Inflacja cen towarów stabilna (1,3 proc. rdr). Inflacja cen usług przyspiesza kolejny miesiąc z rzędu (obecnie 7,8 proc.). Inflację w 2021 roku widzimy na poziomie 2,6 proc. z ryzykiem w górę".

BANK PEKAO:

"GUS potwierdził szacunek listopadowej inflacji CPI na 3,0 proc. rdr. Wolniejsze roczne tempo wzrostu żywności, stabilne tempo spadku cen paliw i dynamiczny wzrost cen usług (7,8 proc. rdr). Szacujemy, że inflacja bazowa wzrosła ponownie do 4,3 proc. rdr".

PKO BP:

"Inflacja CPI za listopad potwierdzona na poziomie 3,0 proc. rdr (3,1 proc. rdr w październiku). Dynamika cen usług przyspieszyła do rekordowych 7,8 proc. rdr (dane od 2016), za sprawą usług telekomunikacyjnych i hoteli/restauracji. Inflację bazową szacujemy na 4,3 proc. rdr (4,2 proc. w październiku)".

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: