GUS: liczba podmiotów wpisanych do REGON zwiększyła się o 2,6 proc. rdr w lipcu

Firma

firma, dokumenty
fot. stock.adobe.com /Tiko

Do rejestru REGON na koniec lipca 2020 roku wpisanych było 4 593,3 tys. podmiotów - o 0,4% podmiotów więcej niż miesiąc wcześniej (i o 2,6% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego), poinformował Główny Urząd Statystyczny.

.@GUS_STAT: największy spadek liczby podmiotów z zawieszoną działalnością w porównaniu do poprzedniego miesiąca odnotowano w sekcji zakwaterowanie i gastronomia #GUS #REGON #firmy

Wzrost liczby podmiotów nowo zarejestrowanych odnotowano dla spółek (o 5,2%) oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (o 1,8%).

„W grupie spółek handlowych znaczny wzrost podmiotów nowo zarejestrowanych odnotowano dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (o 6,8%)” – czytamy w komunikacie.

Dla spółek cywilnych odnotowano spadek o 9,2%

Dla spółek cywilnych odnotowano spadek o 9,2% w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

W lipcu wyrejestrowano z rejestru REGON o 5,6% mniej podmiotów niż przed miesiącem.  Znaczny spadek liczby podmiotów wyrejestrowanych odnotowano dla spółek handlowych (o 25,6% ) w tym dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (o 25,1%) oraz spółek akcyjnych (o 18,2%).

Czytaj także: W czerwcu w rejestrze REGON zarejestrowano o 34,4 proc. firm więcej mdm >>>

Podmioty z zawieszoną działalnością wg stanu na koniec lipca 2020 roku stanowiły 10,1% ogólnej liczby zarejestrowanych podmiotów w rejestrze REGON, podano także.

Biorąc pod uwagę sekcje PKD największy spadek liczby podmiotów z zawieszoną działalnością w porównaniu do poprzedniego miesiąca odnotowano w sekcji zakwaterowanie i gastronomia (26,8%). Znaczny spadek podmiotów z zawieszoną działalnością odnotowano również dla sekcji kultura, rozrywka i rekreacja (5,5%); transport i gospodarka magazynowa (3%).

Pod względem terytorialnym największy spadek podmiotów z zawieszoną działalnością w porównaniu do poprzedniego miesiąca odnotowano w województwie zachodniopomorskim (9,7%), pomorskim (7,9%), warmińsko-mazurskim (3,6%), małopolskim (2,7%).

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: