GUS: PKB wzrósł o 5,1 proc. rdr w IV kw. 2017 r. W górę ciągną inwestycje

Gospodarka

Produkt Krajowy Brutto (ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego, niewyrównany sezonowo) wzrósł o 5,1% r/r w IV kw. 2017 r. wobec 4,9% wzrostu r/r w poprzednim kwartale, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku tych danych.

Wykres pokazujący wzrost
Fot. Pixabay.com

Produkt Krajowy Brutto (ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego, niewyrównany sezonowo) wzrósł o 5,1% r/r w IV kw. 2017 r. wobec 4,9% wzrostu r/r w poprzednim kwartale, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku tych danych.

#GUS: #PKB wzrósł o 5,1% r/r w IV kw. 2017 r. wobec 4,9% wzrostu r/r w poprzednim kwartale #wzrost #gospodarka

"W IV kwartale 2017 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) zwiększył się realnie o 1% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 4,3%" - czytamy w komunikacie.GUS zrewidował wzrost PKB za II kw. 2017 r. (wyrównany sezonowo) do 1% kw/kw.Czternastu ankietowanych przez ISBnews analityków spodziewało się, że wzrost PKB w IV kw. ub. r. wyniósł średnio 5,18% (prognozy wahają się od 5% do 5,4%).GUS opublikował dziś szybki szacunek PKB za IV kw., natomiast kolejny szacunek PKB za ten okres zostanie podany 28 lutego br.

Większy wpływ wzrostu inwestycji na PKB

Wpływ komponentu inwestycyjnego na PKB zwiększył się w IV kw. ub.r. w porównaniu z poprzednimi kwartałami, poinformowała dyrektor Departamentu Rachunków Narodowych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) Maria Jeznach.- Mogę powiedzieć, że w IV kwartale popyt krajowy ma pozytywny wpływ na wyniki PKB dzięki popytowi konsumpcyjnemu i inwestycyjnemu - powiedziała Jeznach podczas konferencji prasowej.- Większe znaczenie będzie miał wpływ komponentu inwestycyjnego na PKB w IV kw. niż w poprzednich kwartałach, w tym największy wpływ będzie miał wzrost inwestycji rządowych i samorządowych - dodała dyrektor.

Wzrostowi PKB będzie sprzyjać rynek pracy i popyt inwestycyjny

Wzrostowi PKB w tym roku powinna sprzyjać dobra sytuacja na głównych rynkach eksportowych Polski, na rynku pracy i dalszy wzrost popytu inwestycyjnego, uważa minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.- Wyniki gospodarki w IV kw. 2017 r. to dobry punkt wyjścia do wzrostu gospodarczego w 2018 r. Wzrostowi PKB powinna sprzyjać dobra sytuacja na głównych rynkach eksportowych Polski, na rynku pracy i dalszy wzrost popytu inwestycyjnego - powiedziała Emilewicz, cytowana na profilu resortu na Twitterze. - To bardzo dobry wynik na przestrzeni ostatnich lat i jest to zasługa m.in. polskich firm. Kilka dni temu [mieliśmy] potwierdzenie bardzo dobrych wyników eksportu - wzrost o ponad 10%, a teraz PKB - dodała minister.

Jedna z szybciej rosnących gospodarek UE

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński spodziewał się wzrostu PKB w IV kw. ub.r. poziomie ok. 5% r/r. Jak mówił w rozmowie z ISBnews, wzrost inwestycji przyspieszył do 10-12% r/r z 3,3% wzrostu w III kw."Wzrost gospodarczy, który mieliśmy w IV kw. sugeruje, że wzrost inwestycji w IV kw. mógł być na poziomie 10-12% r/r. To oznacza, że wszystkie trzy elementy wzrostu gospodarczego zaczynają właściwie działać, tj. konsumpcja, eksport oraz trzeci silnik, który uruchamiamy, czyli inwestycje. Zaczęliśmy współpracę z samorządami, z sektorem rządowym, bo tutaj uruchamialiśmy najwięcej inwestycji, ale myślę, że w IV kw. powinny odbić również inwestycje prywatne" - przewidywał wcześniej minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński w rozmowie z ISBnews w kuluarach Polsko-Amerykańskiego Szczytu Przywództwa w Miami na Florydzie.Minister liczy, że wsparciem dla wzrostu inwestycji będzie Konstytucja Biznesu, ale także np. duża ustawa innowacyjna wicepremiera Jarosława Gowina oraz projekt dotyczący sukcesji w firmach rodzinnych.- A poza tym chcemy rozwinąć w tym roku nasz sztandarowy program - Mieszkanie+ - podkreślił.Kwieciński zwrócił też uwagę na przyspieszenie wzrostu PKB w II poł. 2017 r., co - według niego - dobrze rokuje na przyszłość.- W  zeszłym roku byliśmy jedną z szybciej rosnących gospodarek UE. Ale, co ważniejsze, że byliśmy najszybciej rosnącą z tych największych gospodarek unijnych, a my jesteśmy 6. największą gospodarką UE - podsumował minister.W końcu stycznia br. Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał wstępne szacunkowe dane, według których PKB wzrósł o 4,6% r/r w 2017 r. wobec 2,9% wzrostu w poprzednim roku. 

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: