GUS: produkcja sprzedana przemysłu spadła o 1,3 proc. rdr w sierpniu

Gospodarka

Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych zmniejszyła się w sierpniu br. o 1,3% r/r, poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowana spadek o 6%.

Wykres gospodarczy na tle fabryk
Fot. stock.adobe.com/meen_na

Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych zmniejszyła się w sierpniu br. o 1,3% r/r, poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowana spadek o 6%.

W sierpniu 2019 r. produkcja sprzedana przemysłu była niższa o 1,3% w porównaniu z sierpniem 2018 r. i o 6,0% niższa w porównaniu z lipcem br. #GUS #statystyki #gospodarka #produkcja #przemysł #DynamikaProdukcji @GUS_STAT

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 1,7% wyższym niż w analogicznym miesiącu poprzedniego roku i o 1,2% niższym w porównaniu z lipcem br." - czytamy w komunikacie.Konsensus rynkowy przewidywał wzrost produkcji sprzedanej przedsiębiorstw przemysłowych na poziomie 1,7% r/r.Czytaj także: Dach nad polskim przemysłem coraz bardziej przecieka >>>Narastająco w styczniu-sierpniu br. wzrost produkcji przemysłowej wyniósł 4,3% r/r.

Ceny producentów wzrosły o 0,7 proc. rdr

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) wzrosły w sierpniu r. o 0,7% w ujęciu rocznym (wobec wzrostu o 0,5% r/r - po rewizji - w lipcu 2019 r.), podał także GUS.W ujęciu miesięcznym ceny w sierpniu wzrosły o 0,2%.Konsensus rynkowy przewidywał wzrost o 0,8% r/r.Czytaj także: Eurostat: produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła o 3,3 proc. rdr w lipcu >>>

Produkcja przemysłowa spadła w sierpniu w 18 z 34 działów przemysłu

Spadek produkcji sprzedanej odnotowano w 18 spośród 34 działów przemysłu (w ujęciu rocznym) w sierpniu 2019 r., poinformował GUS.W sierpniu br. produkcja sprzedana przemysłu była niższa o 1,3% w porównaniu z sierpniem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 5%, natomiast w porównaniu z lipcem br. spadła o 6%. W okresie styczeń - sierpień br. produkcja sprzedana przemysłu była o 4,3% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 6,5%."W większości głównych grupowań przemysłowych w sierpniu br. odnotowano spadek produkcji w skali roku. Produkcja dóbr inwestycyjnych spadła o 4,5%, dóbr związanych z energią - o 4,4%, a dóbr zaopatrzeniowych - o 0,8%. Zwiększyła się natomiast nieznacznie produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałych - o 0,6% oraz konsumpcyjnych nietrwałych - o 0,2%" - czytamy w komunikacie.Czytaj także: Nadchodzą trudne czasy dla przemysłu >>>"Według wstępnych danych w sierpniu br., w stosunku do sierpnia ub. roku, spadek produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 18 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 10,8%, koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - 8,9%, w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 8,4%, w produkcji metali - o 6,3%, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 4,6%" - czytamy dalej.Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z sierpniem ub. roku, wystąpił w 16 działach, m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 7,3%, urządzeń elektrycznych - o 6,4%, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 4,2%, podał też Urząd.

MPiT oczekuje wzrostu produkcji przemysłowej o blisko 5 proc. rdr we wrześniu

Produkcja sprzedana przemysłu odnotuje we wrześniu wzrost o blisko 5% r/r, prognozują eksperci Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii."We wrześniu 2019 roku oczekujemy blisko 5-proc. wzrostu produkcji przemysłowej (r/r), co wynikać będzie w głównej mierze z korzystnego układu kalendarza (dodatkowy dzień roboczy wobec analogicznego okresu ubiegłego roku)" - czytamy w komentarzu resortu do danych GUS."Po dobrym wyniku sektora przemysłowego w lipcu (wzrost o 5,8% r/r), w sierpniu sektor okazał się mniej aktywny, co w naszej ocenie było spowodowane sezonem urlopowym. Dodatkowo wpływ na to miała mniejsza liczba dni roboczych w porównaniu do analogicznego miesiąca 2018 r." - czytamy w komentarzu MPiT.
Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: