GUS: przeciętne wynagrodzenie w październiku mocno w górę

Aktualności / Finanse osobiste

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2017 r. wzrosło o 7,4 proc. rdr, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach zwiększyło się o 4,4 proc. rdr, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Pixabay.com

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2017 r. wzrosło o 7,4 proc. rdr, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach zwiększyło się o 4,4 proc. rdr, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Przeciętne #wynagrodzenie w średnich i dużych firmach wyniosło w październiku 4 574,35 zł brutto, podał #GUS

W ujęciu miesięcznym, przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 2,3 proc. i wyniosło 4 574,35 zł. Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach w ujęciu miesięcznym wzrosło o 0,1 proc. i wyniosło 6 035,8 osób.

Takiego wzrostu płac nie spodziewali się analitycy

Październikowe dane z rynku pracy okazały się wyższe od oczekiwań analityków w przypadku dynamiki wynagrodzeń i na oczekiwanym poziomie w przypadku zatrudnienia. Ekonomiści zwracają uwagę, że popyt na pracę będzie nadal rósł przy jednoczesnej coraz silniejszej presji płacowej.

Najszybsze tempo wzrostu realnego funduszu płac od 9 lat

Analitycy zwracają uwagę, że dynamika płac w październiku przekłada się wzrost dynamiki realnego funduszu płac do 9,8 proc. rdr z 8,5 proc. rdr we wrześniu i jest to najszybsze tempo wzrostu realnego funduszu płac od 9 lat. Zdaniem ekonomistów, dane te wróżą także lepszej dynamice konsumpcji w ostatnim kwartale tego roku.W przypadku wzrostu zatrudnienia, należy oczekiwać dalszego stopniowego jego wyhamowania w warunkach coraz bardziej ograniczonej podaży pracowników.- Oczekujemy stopniowego wyhamowywania trendu wzrostowego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w warunkach coraz bardziej ograniczonej podaży pracowników. Dodatkowo wzmocni to zjawisko październikowa obniżka wieku emerytalnego – ocenia analityk Piotr Piękoś z Banku Pekao.

Co z podwyżką stóp procentowych?

Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego, uważa, że dane GUS nie pozostaną obojętne dla członków Rady Polityki Pieniężnej.- Fakt, że dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw nabiera coraz większego rozpędu przy jednoczesnych problemach z pozyskaniem pracowników, już teraz nie pozostaje obojętny dla niektórych członków Rady i w przyszłości troska ta będzie prawdopodobnie coraz bardziej widoczna – mówi Monika Kurtek.Opublikowane dane nie zmieniają naszego scenariusza stóp procentowych, który zakłada podwyżkę stóp procentowych w drugiej połowie przyszłego roku, dodają z kolei analitycy Banku Millennium.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: