GUS: przeciętne wynagrodzenie wzrosło w czerwcu do 4848,16 zł. Eksperci: to nie koniec podwyżek

Rynek pracy

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2018 r. wzrosło o 7,5% r/r, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach zwiększyło się o 3,7 r/r, podał Główny Urząd Statystyczny.

Wykresy na tle stosu pieniędzy
Fot. stock.adobe.com/number1411

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2018 r. wzrosło o 7,5% r/r, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach zwiększyło się o 3,7 r/r, podał Główny Urząd Statystyczny.

W ujęciu miesięcznym, przeciętne #wynagrodzenie wzrosło o 3,2% i wyniosło 4 848,16 zł #GUS #zatrudnienie #praca #przedsiębiorstwa #wynagrodzenia @GUS_STAT

W ujęciu miesięcznym, przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 3,2% i wyniosło 4 848,16 zł. Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach w ujęciu miesięcznym wzrosło o 0,2% i wyniosło 6 222,1 tys. osób, podano w komunikacie.Czytaj także: Wzrost wynagrodzeń w czerwcu pozytywnie zaskoczył >>>

Analitycy: dynamika zatrudnienia wyhamuje, płace będą rosły

Czerwcowe dane z rynku pracy okazały się wyższe od oczekiwań rynkowych w przypadku dynamiki wynagrodzeń i zatrudnienia. Ekonomiści wskazują jednak, że dynamika zatrudnienia w kolejnych miesiącach będzie słabnąć przy dalej rosnących płacach."Czerwcowe dane z rynku pracy, pomimo przyspieszenia tempa wzrostu wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw, nie zmienią dotychczasowych poglądów RPP w kwestii polityki monetarnej (...) Stopy procentowe w Polsce pozostaną naszym zdaniem na obecnych poziomach przez długi czas, co najmniej do końca 2019 r." – uważa główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.Czytaj także: Wzrost wynagrodzeń znów przyspiesza >>>"W kolejnych miesiącach oczekujemy bardzo stopniowego obniżenia rocznej dynamiki zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Choć efekty cykliczne cały czas powinny wspierać popyt na pracę, to zakładając lekkie wyhamowanie dotychczasowego tempa wzrostu gospodarczego, w średnim okresie oczekujemy nieco wolniejszego wzrostu zatrudnienia" - przewidują analitycy BOŚ Banku.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: