GUS: sprzedaż detaliczna w grudniu w górę, ale poniżej oczekiwań

Gospodarka

Sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) wzrosła o 3,9% r/r w grudniu 2018 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 13,2%.

Koszyk na zakupy, wykresy i kalkulator
Fot. stock.adobe.com/maxsim

Sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) wzrosła o 3,9% r/r w grudniu 2018 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 13,2%.

W grudniu 2018 r. sprzedaż detaliczna w cenach stałych była wyższa o 3,9% r/r #GUS #SprzedażDetaliczna #przedsiębiorstwa #handel @GUS_STAT

Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących w grudniu była wyższa niż przed rokiem o 4,7% i zwiększyła się o 12,9% m/m, podano także w komunikacie.Czytaj także: Grudzień bez konsumpcyjnego szaleństwa >>>Prognozy jedenastu analityków ankietowanych przez ISBnews wahały się od 8,4% do 5,5% wzrostu, przy średniej na poziomie 6,86% wzrostu.Poniżej dane o zmianach sprzedaży detalicznej w ujęciu rocznym (ceny stałe)
Wyszczególnienie% r/r
Ogółem3,9
  w tym:
Pojazdy samochodowe, motocykle, części6,8
Paliwa stałe, ciekłe i gazowe4,8
Żywność, napoje i wyroby tytoniowe-2,4
Pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach5,1
Farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny6,3
Tekstylia, odzież, obuwie7
Meble, RTV, AGD8,1
Prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach0,1
Pozostałe10,4
Czytaj także: Czy to początek spowolnienia wzrostu konsumpcji?"W okresie styczeń-grudzień dynamika sprzedaży detalicznej rok do roku w cenach stałych wyniosła 106,2" - czytamy w komunikacie.

Sygnały nadejścia łagodnego spowolnienia

Analitycy wiążą osłabienie sprzedaży w ostatnim miesiącu ub.r. stosunkowo łagodnymi warunkami pogodowymi, co przełożyło się np. na niższą sprzedaż odzieży, choć niektórzy uważają, że jest skutkiem bardzo mocnego wyniku tego segmentu w listopadzie (wówczas zarejestrowano część potencjalnie grudniowej sprzedaży w związku z kampanią promocyjną Czarnego Piątku).Negatywnie zaważyła również sprzedaż żywności. Eksperci przypominają, że spadki tylko w niewielkim stopniu zostały złagodzone przez promocje. Jednocześnie wskazują, że z danych wynika, iż popyt na dobra trwałe dalej jest bardzo silny.

"W całym czwartym kwartale sprzedaż detaliczna w ujęciu realnym wzrosła, wg naszych szacunków, o ok. 6% r/r wobec wzrostu o 5,6% r/r w trzecim kwartale i 5,5% r/r w drugim kwartale" - mówi główny ekonomista Banku Pocztowego Monika Kurtek."Struktura danych wskazuje, że osłabienie ma charakter jednorazowy. Szacujemy, że dynamika wzrostu wydatków konsumpcyjnych w PKB obniży się nieznacznie na przestrzeni następnych miesięcy" - przewiduje ekonomista ING Banku Śląskiego Jakub Rybacki."Grudniowe osłabienie sprzedaży wskazuje na stopniowe spowolnienie dynamiki popytu konsumpcyjnego. Świadczyć o tym może osłabienie dynamiki sprzedaży po wyłączeniu najbardziej zmiennych kategorii (żywność, samochody, paliwa) do 6,6% r/r wobec średniej za okres styczeń - listopad 2018 r. na poziomie 9%, a także wyraźne osłabienie sprzedaży po korekcie o sezonowość (-0,6% m/m)" - ocenia główny ekonomista BOŚ Banku Łukasz Tarnawa.

Źródło: ISBnews

 
Udostępnij artykuł: