GUS: sprzedaż detaliczna w maju w górę. Wzrost przewyższył prognozy

Gospodarka

Sprzedaż detaliczna (w cenach bieżących) wzrosła o 7,6% r/r w maju 2018 r., podał Główny Urząd Statystyczny. W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 2,7%.

Koszyk na zakupy w sklepie
Fot. Pixabay.com

Sprzedaż detaliczna (w cenach bieżących) wzrosła o 7,6% r/r w maju 2018 r., podał Główny Urząd Statystyczny. W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 2,7%.

W maju 2018 r. sprzedaż detaliczna w cenach stałych była wyższa o 6,1% r/r i o 2,2% m/m #GUS #statystyki #SprzedażDetaliczna #przedsiębiorstwa @GUS_STAT

Prognozy dziewięciu analityków ankietowanych przez ISBnews wahały się od 5,3% do 8,8% wzrostu, przy średniej na poziomie 6,73% wzrostu."Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w maju była wyższa niż przed rokiem o 6,1% (wobec wzrostu o 7,4% w maju ub.r.)" - czytamy w komunikacie.

Największy wzrost w dziale: "paliwa stałe"

Największy wzrost sprzedaży detalicznej (w ujęciu r/r w cenach bieżących) w maju br. odnotowano w dziale "paliwa stałe, ciekłe i gazowe" - o 18,9% r/r oraz "farmaceutyki kosmetyki, sprzęt ortopedyczny" - o 10,1%, wynika z komunikatu GUS.Ogółem, sprzedaż detaliczna w maju br. (w cenach bieżących) wzrosła o 7,6% r/r (wobec oczekiwanych 6,7% wzrostu).Czytaj także: Sprzedaż detaliczna powyżej oczekiwań >>>Dane o zmianach sprzedaży detalicznej w ujęciu rocznym (ceny bieżące)
Wyszczególnienie% r/r
Ogółem+7,6
  w tym:
Pojazdy samochodowe, motocykle, części -0,9
Paliwa stałe, ciekłe i gazowe+18,9
Żywność, napoje i wyroby tytoniowe+5,6
Pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach+7,2
Farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny+10,1
Tekstylia, odzież, obuwie+4,7
Meble, RTV, AGD+6,5
Prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach-0,1
Pozostałe+8,8

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: