GUS: sprzedaż detaliczna wzrosła o 4,3 proc. rdr we wrześniu

Gospodarka

Sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) wzrosła o 4,3% r/r we wrześniu 2019 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 4,1%.

Koszyk wypełniony zakupami w sklepie
Fot. stock.adobe.com/Piman Khrutmuang

Sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) wzrosła o 4,3% r/r we wrześniu 2019 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 4,1%.

#Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących we wrześniu była wyższa niż przed rokiem o 5,3%, ale zmniejszyła się o 4% m/m #GUS @GUS_STAT

Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących we wrześniu była wyższa niż przed rokiem o 5,3%, ale zmniejszyła się o 4% m/m, podano także w komunikacie.Konsensus rynkowy przewidywał 6,5% wzrostu w cenach stałych.Czytaj także: Eurostat: sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła o 5,4 proc. rdr w sierpniu >>>

Narastająco w okresie styczeń-wrzesień br. sprzedaż w cenach stałych wzrosła o 5,8% r/r.Czytaj także: Zaskakująco silny spadek sprzedaży żywności >>>Poniżej dane o zmianach sprzedaży detalicznej w sierpniu w ujęciu rocznym (ceny stałe)
Wyszczególnienie% r/r
Ogółem4,3
  w tym:
Pojazdy samochodowe, motocykle, części10,7
Paliwa stałe, ciekłe i gazowe2,8
Żywność, napoje i wyroby tytoniowe-2,9
Pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach7,4
Farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny10,9
Tekstylia, odzież, obuwie9,1
Meble, RTV, AGD11,3
Prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach5
Pozostałe-1,4

Wzrost konsumpcji prywatnej pozostanie na wysokich poziomach?

Sprzedaż detaliczna we wrześniu br. zanotowała dynamikę r/r (w cenach stałych) poniżej konsensusu rynkowego, choć analitycy spodziewają się, że jest to jedynie przejściowe zjawisko. Wskazują, że wysokie poziomy bieżącego i wyprzedzającego wskaźnika ufności konsumenckiej zanotowane we wrześniu i utrzymująca się wysoka dynamika sprzedaży dóbr trwałych, sugeruje, że konsumpcja gospodarstw domowych utrzyma wzrost w okolicach 4-4,5% r/r w III kw.Niektórzy ekonomiści podkreślają, że słabsze wyniki sprzedaży mogą być w większym stopniu efektem większego ograniczenia popytu pozostałych sektorów gospodarki (np. przedsiębiorstw lub jednostek finansów publicznych), a nie ograniczenia popytu samych gospodarstw domowych.Analitycy wskazują, że konsumpcja prywatna wciąż pozostaje istotnym czynnikiem napędzającym polską gospodarkę, ograniczającym skalę osłabienia dynamiki PKB.Ekonomiści oczekują długiego okresu stabilizacji kosztu pieniądza i braku zmian stóp procentowych nawet do końca 2022 roku."Duże zaskoczenie dzisiejszymi danymi sugeruje, że dynamika wzrostu PKB w III kw. może spaść lekko poniżej 4%r/r. Wprawdzie finalny kształt konsumpcji pozostaje niepewny z uwagi na słabiej opisywane przez urząd statystyczny wydatki w miejscowościach turystycznych czy usługi, bieżące wyniki sugerują jednak małą przestrzeń do wzrostu dynamiki konsumpcji w IV kw." - uważa ekonomista ING Banku Śląskiego Jakub Rybacki."Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) odbił się i osiągnął nowy, historycznie wysoki poziom we wrześniu na poziomie 10,2 pkt co sugeruje dobrą sytuację wśród konsumentów. W związku z tym oczekujemy, że sprzedaż detaliczna utrzyma solidną dynamikę wzrostu w okolicach 6-7% w pozostałej części roku" - przewiduje analityk Erste Group Research Małgorzata Krzywicka"Obecnie rozszerzenie programu Rodzina 500+ na rodziny relatywnie lepiej sytuowane (z wyższym udziałem usług w wydatkach) oznacza, że potencjał do obniżenia dynamiki konsumpcji w II kw. 2019 jest ograniczony" - podsumowują analitycy PKO Banku Polskiego.
Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: