GUS: stabilny wskaźnik koniunktury w przemyśle

Gospodarka

Fot. Pixabay.com

Wskaźnik ogólnego klimatu w przetwórstwie przemysłowym ukształtował się w listopadzie br. na poziomie plus 4,6 pkt wobec plus 4,6 pkt w październiku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Poprawę koniunktury sygnalizuje 15,2% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 10,7% (przed miesiącem odpowiednio 15,6% i 11,1%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

GUS podał, że w listopadzie utrzymują się pozytywne oceny produkcji, ale opinie dotyczące portfela zamówień są mniej korzystne od zgłaszanych przed miesiącem. Odpowiednie prognozy są optymistyczne, ale ostrożniejsze od formułowanych w październiku.

Negatywne oceny koniunktury sygnalizują jedynie producenci odzieży i metali

“Najbardziej optymistyczne opinie dotyczące koniunktury formułują producenci mebli (plus 15,9 w listopadzie, plus 16,2 w październiku), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (plus 14,7 w listopadzie, plus 15,4 w październiku), pozostałego sprzętu transportowego (plus 14,2 w listopadzie, plus 15,7 w październiku), pozostałych wyrobów (plus 14,0 w listopadzie, plus 18,5 w październiku), chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 13,1 w listopadzie, plus 8,4 w październiku), gumy i wyrobów z gumy (plus 12,6 w październiku i listopadzie), wyrobów farmaceutycznych (plus 12,4 w listopadzie, plus 16,3 w październiku), papieru i wyrobów z papieru (plus 12,4 w listopadzie, plus 19,5 w październiku). Negatywne oceny koniunktury sygnalizują jedynie producenci odzieży (minus 6,3 w listopadzie, minus 6,4 w październiku) oraz metali (minus 3,2 w listopadzie, minus 0,9 w październiku)” – czytamy w komunikacie.

Negatywne oceny koniunktury sygnalizują jedynie producenci odzieży (minus 6,3 w listopadzie, minus 6,4 w październiku) oraz metali (minus 3,2 w listopadzie, minus 0,9 w październiku).

GUS: Najlepsza koniunktura w sekcji finanse i ubezpieczenia w listopadzie

Najbardziej optymistyczne opinie spośród badanych rodzajów działalności usługowej w listopadzie 2017 r. formułują jednostki należące do sekcji finanse i ubezpieczenia – podał też GUS.

W listopadzie wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 28,8 (przed miesiącem plus 30,5). Poprawę koniunktury odnotowuje 32,5% badanych firm, a jej pogorszenie – 3,7% (w październiku odpowiednio 33,6% i 3,2%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

W listopadzie wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie plus 8,8 (przed miesiącem plus 10,3). Poprawę koniunktury odnotowuje 16,8% badanych firm, a jej pogorszenie – 7,9% (w październiku odpowiednio 18,5% i 8,2%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

W listopadzie wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie plus 3,6 (przed miesiącem plus 3,8). Poprawę koniunktury odnotowuje 15% badanych firm, a jej pogorszenie – 11,4% (w październiku odpowiednio 15,7% i 11,9%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

W listopadzie  wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 17,1 (przed miesiącem plus 17,3). Poprawę koniunktury odnotowuje 22,4% badanych firm, a jej pogorszenie – 5,3% (w październiku odpowiednio 22,8% i 5,4%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: