GUS: stopa bezrobocia spadła do 6,5 proc. Pierwszy taki listopad od 10 lat

Mój plan emerytalny

Stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec listopada 2017 r. wyniosła 6,5 proc., czyli spadła o 0,1 pkt proc. wobec danych z października br., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec listopada 2017 r. wyniosła 6,5 proc., czyli spadła o 0,1 pkt proc. wobec danych z października br., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Sytuacja na rynku pracy coraz lepsza. #GUS poinformował, że w listopadzie stopa bezrobocia spadła do 6,5 proc. #bezrobocie #praca

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu listopada br. wyniosła 1 067,7 tys. wobec 1 069,5 tys. miesiąc wcześniej i w porównaniu do 1 313,6 tys. przed rokiem. Pomimo wejścia w okres zimowy, po raz pierwszy od dekady bezrobocie w listopadzie odnotowało spadek miesiąc do miesiąca. Jest to związane zarówno z dobrą koniunkturą na pracę, czynnikami sezonowymi jak i zapewne efektami wprowadzenia nowego wieku emerytalnego.

Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła w listopadzie br. 159,1 tys. wobec 174,4 tys. miesiąc wcześniej, poinformował także GUS.W listopadzie 2016 r. liczba nowych bezrobotnych wyniosła 180,5 tys. osób.Przypomnijmy, że w październiku bezrobocie wyniosło 6,6 proc.

Do spadku bezrobocia przyczyniło się obniżenie wieku emerytalnego

Na spadek stopy bezrobocia rejestrowanego o 0,1 pkt proc. miesiąc do miesiąca w listopadzie miało wpływ obniżenie wieku emerytalnego, uważa minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.- Niewątpliwie wpływ na ten kolejny po październiku spadek stopy bezrobocia ma przywrócenie wieku emerytalnego - napisała Rafalska na swoim koncie na Twitterze. - Spadek bezrobocia w listopadzie jest zjawiskiem rzadkim. Od 1990 r. spadek bezrobocia w listopadzie odnotowano tylko w 1994, 2006 i 2007 roku. Listopad 2017 to 4. raz w ciągu 28 lat ze spadkiem stopy bezrobocia w tym miesiącu - podkreśliła minister.O wpływie obniżenia wieku emerytalnego na spadek bezrobocia mówi też Andrzej Kubisiak, dyrektor Zespołu Analiz Work Service S.A.- Pomimo rozpoczęcia okresu zimowego sytuacja na rynku pracy nadal napawa optymizmem. Zwykle w tym okresie roku obserwowaliśmy wzrosty poziomów bezrobocia, jednak obecnie udało się przełamać ten sezonowy cykl. W tym roku po raz pierwszy od 10 lat mogliśmy obserwować spadek poziomów bezrobocia rejestrowanego w listopadzie. Jest to związane z utrzymującym się przez cały rok silnym popytem na pracowników, który pod koniec roku został dodatkowo wsparty przez czynniki sezonowe. Wpływ na tak dobre osiągnięcia mogło mieć również wprowadzenie nowego wieku emerytalnego, z którego w ostatnich miesiącach skorzystało ponad 320 tysięcy Polaków. Wiele z tych osób nadal kontynuuje aktywność zawodową, ale część z nich, która była bezrobotna z pewnością zniknęła z rejestrów Urzędów Pracy – komentuje ekspert.

Na początku roku bezrobocie wzrośnie?

Co bardzo istotne, dobra sytuacja na rynku pracy zaczyna się upowszechniać na coraz większym obszarze kraju. Już tylko w 1 na 16 województw notowana jest dwucyfrowa stopa bezrobocia, podczas gdy przed rokiem takie wskazania występowały jeszcze w 7 województwach. Jednak w pierwszych miesiącach nowego roku możemy spodziewać się wzrostu stopy bezrobocia, co będzie związane głównie z ustaniem prac świątecznych i czynnikami sezonowymi – dodaje Andrzej Kubisiak.

Wcześniej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało, powołując się na dane z urzędów pracy, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 6,6 proc. w listopadzie 2017 r.W projekcie budżetu na 2018 r. rząd przyjął, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 7,2 proc. na koniec 2017 r. i spadnie do 6,4 proc. na koniec 2018 r.

Źródło: ISBnews/Work Service

Udostępnij artykuł: