GUS: stopa bezrobocia zarejestrowanego spadła do 6,8 proc. w lutym

Mój plan emerytalny

Stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec lutego 2018 r. wyniosła 6,8%, czyli spadła o 0,1 pkt wobec danych z grudnia, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W lutym 2017 r. stopa ta wyniosła 8,4%.

Napis: zatrudniamy na tle grupy pracowników
Fot. Pixabay.com

Stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec lutego 2018 r. wyniosła 6,8%, czyli spadła o 0,1 pkt wobec danych z grudnia, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W lutym 2017 r. stopa ta wyniosła 8,4%.

#GUS: stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec lutego 2018 r. wyniosła 6,8%, czyli spadła o 0,1 pkt wobec danych z grudnia #bezrobocie #praca @GUS_STAT

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu lutego 2018 r. wyniosła 1 126,7 tys. wobec 1 133,7 tys. miesiąc wcześniej i w porównaniu do 1 383,4 tys. przed rokiem.Prognozy 11 ekonomistów wahały się od 6,8% do 6,9%, przy średniej na poziomie 6,83% (wobec 6,9% r/r miesiąc wcześniej).W projekcie budżetu na 2018 r. rząd przyjął, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 6,4% na koniec 2018 r.

Liczba nowych bezrobotnych spadła mdm do 134,9 tys. osób

Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła w lutym br. 134,9 tys. wobec 183,4 tys. miesiąc wcześniej, podał również Główny Urząd Statystyczny.W lutym 2017 r. liczba nowych bezrobotnych wyniosła 153,3 tys. osób.

Stopa bezrobocia powróciła do trendów spadkowych

Zdaniem Andrzeja Kubisiaka, dyrektora ds. Analiz Work Service S.A. Work Service, stopa bezrobocia powróciła do trendów spadkowych, które będą kontynuowane przez najbliższe miesiące. Należy jednak pamiętać, że sytuacja nie jest jednolita w całym kraju, na co wskazuje występowanie 7 powiatów, w których odsetek osób pozostających bez pracy przekracza 20%.- Po dwóch miesiącach przerwy stopa bezrobocia wraca do trendu spadkowego, który powinien potrwać aż do IV kwartału tego roku. Nie należy się spodziewać, by dynamika poprawy sytuacji na rynku pracy była podobna do tej obserwowanej w ostatnich latach, ale w drugiej połowie roku możemy zobaczyć wskazania już poniżej 6% – komentuje ekspert. - Co istotne obecne spadki bezrobocia następują jeszcze przed nadejściem wiosny i przywróceniem prac sezonowych, które dodatkowo stymulują wzrosty zatrudnienia w budownictwie, rolnictwie czy sadownictwie. Obecnie największy popyt na pracowników występuje w handlu i produkcji. W tych sektorach ponad 50% firm zapowiada rekrutacje w nadchodzących miesiącach – dodaje.Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w lutym odnotowano w Urzędach pracy ponad 128 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. Największa ich pula byłą dostępna na Mazowszu, Śląsku i Dolnym Śląsku, a więc w regionach, gdzie bezrobocie znajduje się w przedziale między 5 a 6%. To pokazuje, że pomimo zmniejszenia się w ciągu roku puli osób bez pracy o ponad 256 tysięcy, to sytuacja na rynku wciąż jest niejednolita. Nadal w dwóch województwach mamy dwucyfrowe wskazania stopy bezrobocia, w 7 powiatach w kraju pula bezrobotnych przekracza 20%, a w całej Polsce w urzędowych rejestrach ponad 53% stawią osoby długotrwale oddalone od rynku pracy – podsumowuje Andrzej Kubisiak.

Źródło: ISBnews/Work Service

 
Udostępnij artykuł: