Gwałtownie spada wydobycie i wykorzystywanie węgla w Unii Europejskiej

Gospodarka

Produkcja i zużycie węgla spadły o jedną trzecią w ciągu 2 lat w Unii Europejskiej, pisze Witold Gadomski.

Produkcja i zużycie węgla spadły o jedną trzecią w ciągu 2 lat w Unii Europejskiej, pisze Witold Gadomski.

W roku 2020 utrzymał się trend spadkowy produkcji i zużycia węgla w Unii Europejskiej. Dotyczy zarówno węgla kamiennego, jak i brunatnego.

W 2020 roku zużycie węgla kamiennego spadło w porównaniu z rokiem 2018 o 35% w 2020 r., a węgla brunatnego o 33%. Spadkowy trend trwa od trzydziestu lat, ale przyspieszyła go pandemia.

W latach 1990-2020 produkcja węgla kamiennego w krajach Unii Europejskiej zmniejszyła się o 80%. Zmniejszyła się także liczba krajów, w których czynne są kopalnie węgla kamiennego, z 13 w roku 1990, do dwóch w 2020.

96 procent węgla kamiennego w UE wydobywa się w Polsce

Te dwa kraje to Polska, na którą przypada 96% wydobycia węgla w Unii Europejskiej i Czechy.

Kopalnie węgla kamiennego funkcjonują także w Wielkiej Brytanii, która nie należy już do Unii Europejskiej. Według danych Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego  i Brunatnego – EURACOAL w 2020 roku wydobycie węgla kamiennego w Wielkiej Brytanii wyniosło 1,7 mln ton, gdy w latach 80. XX wieku przekraczało 100 mln ton.

W roku 1990 kraje, które dziś należą do Unii Europejskiej wyprodukowały 277,4 mln ton węgla kamiennego, z czego Polska 53%, Niemcy 27%, Czechy 8%, Hiszpania 6%.

W roku 2000 produkcja węgla kamiennego w Unii (w jej obecnym kształcie) wyniosła 169,3 mln ton. Na Polskę przypadło 60% produkcji, na Niemcy 13%, na Czechy 8%, na Hiszpanię 6%.

W roku 2010 wydobycie w UE zmniejszyło się do 107,8 mln ton, z czego 71%  produkowała Polska, 13% Niemcy, 11% Czechy, a 5% Hiszpania.

Gaz i OZE wypierają węgiel

Spada także zużycie węgla kamiennego, przy czym trend ten przyspieszył w 2019 roku i trwał w roku 2020, kiedy to zużycie węgla kamiennego w UE wyniosło 144 mln ton i było o 63% mniejsze niż w 1990 r.

95% całkowitego zużycia węgla brunatnego w UE przypada na 6 krajów: Niemcy, Polskę, Czechy, Bułgarię, Rumunię i Grecję

Przyczyną mniejszego zużycia węgla kamiennego jest odchodzenie od tego paliwa wytwórców energii elektrycznej na rzecz gazu ziemnego oraz OZE. Zmniejszyło się także zużycie koksu, wykorzystywanego w różnych gałęziach przemysłu, m.in. do produkcji żelaza i stali.

W roku 2019 przyspieszył też spadkowy trend zużycia węgla brunatnego w Unii Europejskiej. Jego wykorzystanie wyniosło w roku 2020 246 mln ton, czyli o 64% mniej niż w 1990 roku.

95% całkowitego zużycia węgla brunatnego w UE przypada na 6 krajów: Niemcy (44%), Polskę (19%), Czechy (12%), Bułgarię, Rumunię i Grecję. Dane dotyczące produkcji i zużycia węgla brunatnego są bardzo zbliżone, ponieważ prawie zawsze jest on zużywany w krajach produkujących, a handel międzynarodowy węglem brunatnym jest bardzo niewielki.

Zdecydowana większość (około 93%) węgla brunatnego w UE wykorzystywana jest do produkcji energii elektrycznej.

Podaż, przetwarzanie i zużycie stałych paliw kopalnych w mln ton:

 2011 2015 2018 2019 2020
Unia Europejska752,6695,4636,3522,1423,4
Strefa euro444,3423,0375,9288,0221,8
Belgia7,46,35,85,74,6
Bułgaria41,037,932,029,524,0
Czechy55,548,748,344,437,3
Dania5,63,22,71,51,2
Niemcy252,8255,3233,9183,6150,4
Estonia0,10,00,10,10,0
Irlandia2,02,41,30,60,6
Grecja60,444,537,126,913,8
Hiszpania26,026,322,09,65,3
Francja20,317,517,314,310,6
Chorwacja1,21,00,60,70,6
Włochy29,021,616,112,59,4
Cypr0,00,00,00,00,0
Łotwa0,20,10,10,10,0
Litwa0,40,30,30,30,2
Luksemburg0,10,10,10,10,1
Węgry12,411,410,49,08,1
Malta0,00,00,00,00,0
Holandia14,120,015,212,28,3
Austria6,66,15,45,64,9
Polska149,3138,3136,4122,0110,4
Portugalia3,75,54,62,11,0
Rumunia39,027,925,923,216,8
Słowenia5,13,63,73,53,5
Słowacja9,18,07,86,75,4
Finlandia7,35,35,24,23,6
Szwecja4,44,14,03,83,2
Źródło: Eurostat

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: