Hiszpania obniży podatki

Komentarze ekspertów

Początek tygodnia został zdominowany przez publikację przemysłowych indeksów PMI dla największych światowych gospodarek.

Początek tygodnia został zdominowany przez publikację przemysłowych indeksów PMI dla największych światowych gospodarek.

Uwagę inwestorów z Europy przyciągnęły przede wszystkim informacje na temat sytuacji ekonomicznej w dwóch największych gospodarkach regionu, które - podobnie jak miesiąc wcześniej - okazały się dosyć zróżnicowane. W Niemczech maj był kolejnym miesiącem wzrostu, podczas gdy wiadomości docierające znad Sekwany coraz wyraźniej wskazują na powracającą do Francji recesję.

Nieco słabsze od prognozowanych okazały się także dane obrazujące aktualną kondycję krajów południa. Zmagająca się do tej pory ze skutkami bańki nieruchomościowej Hiszpania, gdzie wzrost PKB pozostaje na symbolicznym poziomie 0.4% k/k, a bezrobocie w dalszym ciągu sięga 25%, w celu ożywienia gospodarczego zapowiedziała obniżenie podatku dochodowego przedsiębiorstw z 30% do 25%. Nowy pakiet stymulacyjny obejmujący także inwestycje rządowe ma zostać przedstawiony jeszcze w tym tygodniu.

Ze względu na zbliżające się posiedzenie ECB, jednym z najważniejszych wydarzeń dzisiejszej sesji będzie bez wątpienia publikacja informacje na temat inflacji HIPC (prognoza 0.7% r/r) oraz stopy bezrobocia (prognoza 11.8%) w strefie euro. Uwagę inwestorów znad Wisły przyciągnie natomiast posiedzenie RPP oraz odbywająca się po nim konferencja prasowana z udziałem Marka Belki.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska

Udostępnij artykuł: