Homo homini virus

Blogi / Robert Lidke

Epidemia koronawirusa może przyśpieszyć rozwój obrotu bezgotówkowego i technologii zdalnego komunikowania. Powoli stajemy się ( przynajmniej na chwilę) cywilizacją bezdotykową.

Redaktor Robert Lidke
Robert Lidke, fot. Jacek Barcz

Epidemia koronawirusa może przyśpieszyć rozwój obrotu bezgotówkowego i technologii zdalnego komunikowania. Powoli stajemy się ( przynajmniej na chwilę) cywilizacją bezdotykową.

#RobertLidke: Po ustaniu epidemii, w świecie wirtualnym może zostać znacznie więcej ludzi niż wynikłoby to z dotychczasowego, przed #Covid-19, tempa przekonywania się konsumentów do cyfrowych technologii @bezgotowkowa

Sobota, sklep warzywny. Właściciel, którego wielokrotnie namawiałem do zainstalowania terminala płatniczego, teraz za każdym razem po przyjęciu gotówki odkaża ręce specjalnym płynem.

Bezdotykowo bezpieczniej

Do kwestii terminala nie wracam, ale też nie witamy się jak zwykle przez podanie ręki. Nie wspominam mu również o tym, że przy płatnościach bezgotówkowych doradza się klientom płatności bezstykowe jako najbezpieczniejsze.

W Polsce i na świecie odwołuje się imprezy z udziałem publiczności. Nie wiadomo, czy w terminie odbędą się igrzyska olimpijskie. Większe imprezy, konferencje są odwoływane lub przekładane na jesień.

Kontakty na odległość

Spotkania biznesowe są zamieniane na telekonferencje. Technologia oferuje szereg możliwości pozwalających na zdalne kontakty, które są równie efektywne co spotkania twarzą w twarz.

W Niemczech, o czym pisaliśmy kilka dni temu na naszym portalu, zyskują na wartości akcje spółek dysponujących technologiami do zdalnego komunikowania się.

Niektórzy odkrywają, że telepraca z domu pozwala zaoszczędzić czas marnowany do tej pory na dojazdy do biura.

Jedna z sieci kin obniża ceny biletów o połowę. Ale po co iść do kina skoro można oglądać filmy na Netflixie.

Co potem?

Nie dość, że mamy już od kilku miesięcy e-recepty, to teraz można uzyskać zwolnienie lekarskie na podstawie zdalnego kontaktu. Nawet niektóre badania można wykonać zdalnie.

Muzea też można zwiedzać wirtualnie. Nawet wirtualnie można przymierzać ubrania.

Smutne okoliczności mogą zachęcić wielu z nas do większego niż do tej pory korzystania z nowoczesnych technologii, które pozwalają na funkcjonowanie społeczne bez bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi.

Może się okazać, że po ustaniu zagrożenia tą epidemią, w świecie wirtualnym zostanie znacznie więcej ludzi niż wynikłoby to z dotychczasowego, przed Covid-19, tempa przekonywania się konsumentów do technologii cyfrowych.

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: