Horyzonty Bankowości 2013: Ubankowienie jako proces naturalny

BANK 2013/03

Tysiące Polaków wciąż nie mają konta w banku! I choć często są to osoby o niskich dochodach, to ich liczba sprawia, że szukające dodatkowych zysków banki, muszą ich zachęcić do korzystania ze swoich usług.

Tysiące Polaków wciąż nie mają konta w banku! I choć często są to osoby o niskich dochodach, to ich liczba sprawia, że szukające dodatkowych zysków banki, muszą ich zachęcić do korzystania ze swoich usług.

Henryk Machtyłowicz

Ilu Polaków jest „nieubankowionych”? Liczb jest tu tyle samo, ile źródeł ich pochodzenia. Według NBP na koniec 2011 r. rachunków bankowych było około 35 mln. Prognoza na najbliższe lata wskazuje, że do 2017 r. będzie ich już 57 mln! Te wyliczenia dotyczące kont nie są równoznaczne z samą liczbą klientów banków. Według badania firmy Partner in Business Strategy (PBS) na koniec II kw. 2012 r. konta w banku nie miało aż 23 proc. dorosłych Polaków. Pracownia podkreśla, że ten odsetek od kilku lat niemal się nie zmienia. Jeszcze mniej optymistyczne są badania firmy doradczej Deloitte. Z jej opublikowanego w grudniu 2012 r. raportu The Banking Sector in Central Europe – Performance Overview wynika, że konta nie ma aż jedna trzecia naszych rodaków.

– Z około 30 mln dorosłych Polaków, 20 mln korzysta z banków, ale 10 mln nie ma ani jednego rachunku… W badaniu pytaliśmy, czy ktoś posiada jakieś konto w banku, czy też nie. Dlatego w naszym raporcie jako „nieubankowiona” traktowana jest osoba, która choć wzięła kredyt na zakup lodówki, to samego konta w banku nie ma – mówi Michał Dubno, dyrektor ds. strategii Sektora Instytucji Finansowych Deloitte. Tymczasem są europejskie kraje, w których ubankowienie sięga nawet 98-99 proc. Tak jest w krajach skandynawskich i w Belgii. Postawmy więc pytanie, kiedy tak będzie u nas?

Nieubankowiona Polska B

Choć badania Deloitte i PBS różnią się liczbą osób nieubankowionych, to zgodne są co do tego, kim jest pełnoletni Polak bez konta. Zazwyczaj ma powyżej 60 lat lub mniej niż 24, mieszka na wsi i ma wykształcenie podstawowe. PBS wskazuje na jeszcze jedną ważną rzecz. Konta w banku nie ma aż 55 proc. osób nieposiadających żadnych udokumentowanych dochodów i aż 38 proc. zarabiających netto mniej niż 800 zł miesięcznie. Czy banki mają się więc o kogo starać?

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: