Horyzonty Bankowości 2014: Business Discovery dla sektora finansowego – skuteczne analizy w czasach kryzysu

BANK 2014/03

Rozmowa z Bożeną Skibicką, doktorem nauk ekonomicznych, prezesem i założycielką MIS S.A.

Rozmowa z Bożeną Skibicką, doktorem nauk ekonomicznych, prezesem i założycielką MIS S.A.

Według zestawienia Forbes Global 2000 ponad 2500 organizacji oferujących usługi finansowe wykorzystuje rozwiązania oparte na platformie Business Discovery – skąd taka popularność tego rozwiązania?

– Globalny kryzys finansowy wstrząsnął podstawami, na których dotychczas opierały się instytucje finansowe. Stanęły one wobec trudnego wyzwania, jakim jest utrzymanie stabilności w coraz szybciej zmieniającym się otoczeniu. Mimo że wszyscy mamy nadzieję, iż najgorsze już za nami, rynki nadal są niestabilne. Sytuacja geopolityczna, dane finansowe ciągle się zmieniają, a warunkiem przetrwania jest podejmowanie odważnych, ale racjonalnych decyzji. Bez odpowiednich rozwiązań informatycznych jest to w zasadzie niemożliwe.

Ale przecież instytucje finansowe nie tylko chcą przetrwać – chcą dalej się rozwijać.

– Oczywiście. Jednak to tego też potrzebne są rzetelne analizy. Bo jak inaczej dostrzegać nowe możliwości biznesowe? Marże są obniżane, wzmaga się walka o klienta. Do tego instytucje muszą nieustannie dokonywać przeglądu swoich operacji biznesowych, aby znaleźć sposoby na zwiększenie efektywności i oszczędność kosztów. Firmy świadczące usługi finansowe nieustannie szukają sposobu, jak zarobić więcej za mniej.

Systemy informatyczne mogą im w tym pomóc?

– Największym problemem związanym z bieżącym monitoringiem sytuacji jest to, że potrzebne do analiz dane często znajdują się w różnych systemach. Zresztą nawet zintegrowana infrastruktura informatyczna sama w sobie nie jest wystarczająca. Potrzebne są zaawansowane, ale łatwe w wykorzystaniu techniki analityczne oraz sprawne kanały komunikacji między poszczególnymi departamentami tak, by menedżerowie mieli pełen obraz sytuacji.

Czy współczesne technologie dają takie możliwości?

– Jednym z największych atutów platformy Business Discovery jest to, że potrafi skutecznie analizować dane, bez względu na to, w jakim systemie czy pliku się znajdują. Drugą mocną stroną jest możliwość zobaczenia mnogości powiązań pomiędzy danymi. Dzięki Business Discovery dane (które przecież gromadzimy w różnych systemach od lat) przestają być zestawieniem słupków i liczb. Zaczynamy widzieć, jak dane zmieniają się, wpływają na siebie, możemy z poziomu całej organizacji schodzić w dół, do coraz niższych poziomów, żeby zobaczyć z tej perspektywy pojedynczą jednostkę. Siła Business Discovery to także możliwość szybkich analiz typu what-if. Użytkownik zadaje pytania, określa interesujące go parametry i uzyskuje natychmiastowe odpowiedzi – proszę sobie wyobrazić, jak bardzo ułatwia to podejmowanie kluczowych decyzji.

Czy to znaczy, że taka platforma pozwala zobaczyć, gdzie istnieje realne ryzyko, a gdzie szansa na biznesowy sukces?

– Platforma Business Discovery pokaże nam m.in., gdzie występują nieprawidłowości, odchylenia – bę...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: