Horyzonty Bankowości 2014: Czy unia bankowa będzie zdolna do zarządzania kryzysem w przyszłości

BANK 2014/03

Każdy kryzys jest inny - tę sentencję powtarza wielu ekspertów zajmujących się problematyką kryzysów finansowych. Nie oznacza to jednak, że do zarządzania nimi nie można się przygotować. Oprócz różnic, kryzysy charakteryzują się również wieloma cechami wspólnymi.

Olga Szczepańska

Kraje, które przechodziły poważne załamania w systemie finansowym z reguły wyciągały wnioski z tych wydarzeń i wprowadzały reformy regulacyjne i instytucjonalne, których celem było lepsze przygotowanie się na reakcję na kolejne kryzysy w przyszłości. Klasycznym przykładem jest utworzenie po wielkim kryzysie w Stanach Zjednoczonych instytucji gwarantowania depozytów (Federal Deposit Insurance Corporation – FDIC). Reforma ta miała zapobiegać zjawisku szturmu na banki, które na początku dwudziestego wieku doprowadziło amerykański system bankowy do załamania. Za tym przykładem poszła większość krajów… ale dopiero po kilku dekadach. Tak się bowiem składa, że najbardziej skutecznym motorem reform są własne, kosztowne doświadczenia kryzysowe.

Zarzą...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: