Horyzonty Bankowości 2015: Dziurawa obniżka interchange

BANK 2015/03

Chociaż rynek płatności bezgotówkowych zareagował pozytywnie na ustawową obniżkę prowizji interchange, unaoczniły się również negatywne konsekwencje interwencji regulatora. Kto najwięcej stracił na zmianach?

Jacek Uryniuk, “Dziennik Gazeta Prawna”, Cashless.pl

Redukcja prowizji kartowych zaowocowała zwiększeniem dynamiki rozwoju sieci akceptacji. To nie przypadek, że największa w kraju sieć handlowa rozpoczęła przyjmowanie płatności za pomocą kart właśnie po tym, gdy interchange została ustawowo ograniczona do 0,5 proc. Oczywiście zrozumiałe, że Biedronka i tak prędzej czy później wprowadziłaby akceptację kart do swoich placówek. Jednakże regulacja rynku, której skutkiem było obniżenie kosztów obsługi transakcji bezgotówkowych, przyczyniła się do przyspieszenia decyzji o instalacji kilkunastu tysięcy terminali płatniczych w sklepach tej sieci.

Za przykładem Jeronimo Martins Polska w III kw. ub. r. na karty otworzyło się również wielu mniejszych ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: