Horyzonty Bankowości 2015: PolSEFF: reaktywacja

BANK 2015/03

180 mln euro wsparcia z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, pięć polskich banków uczestniczących w dystrybucji tych środków i przeszło 2 tys. zrealizowanych projektów mających za zadanie poprawić efektywność energetyczną w polskim sektorze MŚP - takie były wyniki realizowanej przez trzy lata pierwszej edycji programu PolSEFF. Od czterech miesięcy prowadzona jest druga edycja tego programu, w której na polskie firmy czekają jeszcze większe środki pomocowe - aż 200 mln euro.

PolSEFF, czyli Polish Sustainable Energy Financing Facility (Program Finansowania Energii Zrównoważonej w Polsce), to narzędzie szczególne pośród – całkiem zresztą licznych – programów mających na celu poprawę efektywności energetycznej. Jego inicjatorem jest Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, który już od lat realizuje programy w zakresie finansowania zrównoważonej energii (SEFF) w różnych krajach. Inauguracja odbyła się 11 lat temu w Bułgarii. Warunkiem przystąpienia tego państwa do Wspólnoty było zobowiązanie się do wygaszenia niebezpiecznych bloków elektrowni atomowej w Kozłoduju – podobnych konstrukcyjnie do elektrowni czarnobylskiej. Ponieważ instalacje te pokrywały 40 proc. bułgarskiego zapotrzebowania na energię, EBOiR zaproponował nowy model finansowania transformacji energetycznej Bułgarii. Linie kredytowe, jakie otworzył dla bułgarskich banków, pozwolić miały na finansowanie dwóch zasadniczych działań:

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: